Súdna rada nezvolila šéfa Najvyššieho súdu. Hlasovali aj o Harabinovi

9. 9. 2019 20:44

Súdna rada SR nezvolila v pondelok na svojom mimoriadnom zasadnutí v prvom ani v druhom kole nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. Ani jeden zo štyroch kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov 18 členov Súdnej rady.

Súdna rada nezvolila šéfa Najvyššieho súdu. Hlasovali aj o Harabinovi
Foto: TASR
Popis: Na snímke tri kandidátky na post predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR zľava Jana Bajánková, Ivetta Macejková, Soňa Mesiarkinová počas voľby predsedu NS SR na mimoriadnom zasadnutí Súdnej rady, 9. septembra 2019 v Bratislave.
reklama

Do druhého kola postúpili sudkyne Jana Bajánková a Soňa Mesiarkinová. Počet odovzdaných platných lístkov bol 17 z 18. Bajánková získala osem hlasov, proti boli dvaja, zdržali sa siedmi.

Za Ivettu Macejkovú hlasoval jeden člen Súdnej rady, proti boli piati a zdržali sa 11. Za sudkyňu NS SR Mesiarkinovú hlasovalo sedem členov, proti boli dvaja a zdržali sa ôsmi členovia Súdnej rady.

Za Štefana Harabina, ktorý sa nezúčastnil pondelkového verejného vypočutia, nehlasoval ani jeden z členov Súdnej rady. Proti jeho zvoleniu boli 14 členov a zdržali sa v jeho prípade traja členovia.

Harabin aj keď minulý týždeň vo štvrtok (5.9.) stiahol svoju kandidatúru na tlačovej konferencii, Súdnej rade nezaslal do pondelka písomne, že sa kandidatúry vzdal.

Napokon ani v druhom kole rada nezvolila nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR, keďže ani Bajánková ani Mesiarkinová nezískali nadpolovičnú väčšinu hlasov. 

Podobne ako v prvom kole platných hlasovacích lístkov bolo odovzdaných len 17. Obe voľby boli tajné. Za sudkyňu NS SR Bajánkovú hlasovalo deväť členov, proti dvaja a zdržali sa šiesti členovia Súdnej rady.

Rovnako za sudkyňu NS SR Mesiarkinovú hlasovalo sedem, proti dvaja a zdržali sa ôsmi členovia Súdnej rady. 

O novom predsedovi NS SR bude Súdna rada rozhodovať najskôr po 45 dňoch a najneskôr do 120 dní.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sudcovia z akcie Búrka neuspeli na Generálnej prokuratúre

9:15 Sudcovia z akcie Búrka neuspeli na Generálnej prokuratúre

Prvá námestníčka generálneho prokurátora SR Viera Kováčiková zamietla sťažnosti sudcov voči uzneseni…