Sudcovia: Vyjadrenia Radačovského v súdnom spore prezidenta Kisku, vzbudzujú pochybnosti o jeho nezávislosti

27. 10. 2018 14:35

Počínanie, akým bolo piatkové (26.10.) vyjadrenie sudcu Miroslava Radačovského, ktorý rozhodoval v súdnom spore prezidenta Andreja Kisku, vzbudzuje pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti sudcu, ale taktiež o správnosti jeho rozhodnutia. Myslí si to sudcovská organizácia Sudcovia Za otvorenú justíciu (ZOJ).

Sudcovia: Vyjadrenia Radačovského v súdnom spore prezidenta Kisku, vzbudzujú pochybnosti o jeho nezávislosti
Foto: df, TASR,
Popis: Ústavným činiteľom, ktorý má byť zapletený v kauze Veľký Slavkov je zrejme skutočne prezident Andrej Kiska
reklama

Voči postupu kolegu sa preto iniciatíva ohradzuje. "Justičné ticho po takýchto škandalóznych vyjadreniach sudcu nielenže plodí ďalšie zlo a posmeľuje iných sudcov k takýmto praktikám, ale vrhá tiež zlé svetlo na všetkých slušných sudcov," uvádza iniciatíva vo svojom vyhlásení. Zdôrazňuje, že s podobnými metódami nesúhlasí, keďže v obraze slovenského sudcu nemajú miesto. 

Prezident Kiska prehral spor o pozemky v katastri obce Veľký Slavkov, piatkový rozsudok nie je právoplatný. Rozhodnutie súdu prezident rešpektuje, ale slová sudcu o tom, že by sa mal vysťahovať zo Slovenska, ho prekvapili. Sudca rozhodujúci v majetkovom spore sa po rozhodnutí neobmedzil na vecné odôvodnenie svojho rozhodnutia, ale rozhodol sa dať prezidentovi aj rady, ako by si mal zariadiť ďalší profesionálny i súkromný život. Radačovský mal totiž hovoriť, že na jeho mieste by sa ako prezident vzdal funkcie a odišiel by zo štátu.

"Preto rozmýšľa (prezident, pozn. TASR), ako bude ďalej postupovať, vzhľadom na sudcovu zjavnú zaujatosť a nenávisť voči prezidentovi, ktorého nepochopiteľne napadol, čím poškodil aj rozhodnutie pozitívne pre rodinu pána Franca," reagoval poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan. Vyjadrenie sudcu preskúma aj minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Posúdi, či jeho slová na adresu hlavy štátu nie sú dôvodom na podanie disciplinárneho návrhu.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Remišová: Blackout by zhoršil aj tak zlú ekonomickú situáciu, psychiku ľudí, a nič nevyriešil

21:59 Remišová: Blackout by zhoršil aj tak zlú ekonomickú situáciu, psychiku ľudí, a nič nevyriešil

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) nesúhlasí s návrho…