Súd prepustil Vadalu na kauciu. Ten musel za odmenu niečo sľúbiť

25. 6. 2018 15:10

Krajský súd v Košiciach v pondelok potvrdil rozhodnutie Okresného súdu v Trebišove o prepustení Sebastiana Vadalu z väzby na kauciu. Sebastiano Vadala je obvinený z prečinu nebezpečného vyhrážania a pokračovacieho prečinu výtržníctva, vo väzbe bol od polovice marca.

Súd prepustil Vadalu na kauciu. Ten musel za odmenu niečo sľúbiť
Foto: TASR
Popis: Sebastiano Vadala- brat talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu
reklama

Sudca trebišovského okresného súdu 12. júna rozhodol o nahradení väzby kauciou vo výške 2000 eur, sľubom obvineného, že dodrží zákaz stýkať sa s poškodenými, a dohľadom mediačného a probačného úradníka. Voči tomuto verdiktu podal sťažnosť prokurátor, o ktorej na neverejnom zasadnutí rozhodoval krajský súd.

"Krajský súd v Košiciach uznesením potvrdil rozhodnutie  Okresného súdu Trebišov, doplnil však výrok o uložení primeraných povinností a obmedzení obvinenému Sebastianovi Vadalovi tak, že mu uložil zákaz vycestovať do zahraničia a povinnosť pravidelne sa dostavovať k probačnému a mediačnému úradníkovi pridelenému na výkon funkcie na Okresnom súde Trebišov, a to podľa určenia probačného a mediačného úradníka, prvýkrát v lehote troch pracovných dní od momentu jeho prepustenia z výkonu väzby," uviedla pre TASR hovorkyňa krajského súdu Anna Pančurová.

Sebastiano Vadala je bratom talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu taktiež žijúceho na východe Slovenska, ktorý je v Taliansku stíhaný pre drogovú činnosť. Antonina Vadalu eskortovali zo Slovenska do Talianska 15. mája na základe európskeho zatykača. O aktivitách a kontaktoch tohto podnikateľa na Slovensku písal predtým, ako bol zavraždený, investigatívny novinár Ján Kuciak.

V prípade Sebastiana Vadala bolo trestné stíhanie začaté 14. marca tohto roku, o deň neskôr vyšetrovateľ vzniesol obvinenie. Okresný prokurátor podal na neho 15. júna obžalobu za trestné činy výtržníctva a nebezpečného vyhrážania. Obžaloba sa týka dvoch skutkov zo septembra 2017. "Obvinený mal fyzicky napadnúť poškodeného tak, že ho chytil pod krk, škrtil ho a vyhrážal sa, že ho zabije so slovami, že on je mafián. V druhom prípade toho istého poškodeného znova napadol a viackrát ho udrel rukou do oblasti tváre," uviedol hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko. V prípade uznania viny hrozí obvinenému trest odňatia slobody až na tri roky. 

Podľa krajského súdu po vzatí obvineného do väzby boli vykonané procesné úkony orgánmi činnými v trestnom konaní až po dva a pol mesiacoch. Dôvodom nahradenia väzby je tak nesplnenie podmienky plynulosti konania a rozhodovania o veci. "Miernejšie prostriedky nahradenia väzby obvineného Sebastiana V. zohľadňujú ako závažnosť skutkov (prečiny), osobu obvineného (bez záznamu v odpise registra trestov), dĺžku už vykonanej väzby viac ako tri mesiace, tak aj postup orgánov činných v trestnom konaní vo väzobnej veci, ktorý nezodpovedá postupu s osobitnou starostlivosťou," informovala Pančurová. Proti danému rozhodnutiu nie je prípustný ďalší riadny opravný prostriedok.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

"Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, tak ako ju navrhujú, tak je to politi…