Súčasťou komanda SIS, ktoré išlo po Fegyveresovi, mala byť aj Kaliňákova manželka, tvrdí Nicholson. Minister sa ostro ohradzuje

12. 2. 2018 9:02

Po korunnom svedkovi v kauze únosu Michala Kováča mladšieho malo pátrať komando SIS, ktorého členkou bola aj Kaliňákova manželka. Minister to odmieta komentovať, otázky označil za politický suterén.

Súčasťou komanda SIS, ktoré išlo po Fegyveresovi, mala byť aj Kaliňákova manželka, tvrdí Nicholson. Minister sa ostro ohradzuje
Foto: TASR
Popis: Minister vnútra SR Robert Kaliňák (Smer-SD)
reklama

Bol prvým svedkom, ktorý priznal účasť na únose prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho. Z obavy o svoj život potom príslušník SIS Oskar Fegyveres ušiel do zahraničia, kde sa niekoľko rokov ukrýval. Ani tam však nebol v bezpečí, SIS na neho mala poslať likvidačné komando.

Informáciu o údajnom pláne zavraždiť v cudzine Fegyveresa poskytol denníku SME bývalý siskár Ľuboš Kosík, ktorý sa podľa vlastných tvrdení mal tiež podieľať na únose prezidentovho syna. Podľa Kosíka plánovala tajná služba zhodiť Fegyveresa z útesu pri Mont Blancu, ktorý sa nachádza na hranici medzi Talianskom a Francúzskom.

Investigatívny novinár Tom Nicholson pre portál aktuality.sk tvrdí, že po Fegyveresovi najskôr pátralo komando SIS, v ktorom bola aj súčasná manželka ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Odvoláva sa pritom na zdroj priamo z prostredia tajnej služby. „Najskôr ho mali lokalizovať. Potom malo prísť ďalšie komando, aby ho zlikvidovalo,“ hovorí Nicholson.

Investigatívny novinár Tom Nicholson Zdroj: TASR

Na likvidáciu napokon neprišlo a po zmene politických pomerov sa Fegyveres vrátil späť na Slovensko. Spätne však povedal, že počas obdobia, keď ho malo komando sledovať, sa udialo hneď niekoľko zvláštnych udalostí.

Zvláštne náhody?

V tom čase sa ukrýval vo Švajčiarsku. Raz, keď si s priateľkou prezerali v drogérii parfum, oslovila ich neznáma Slovenka. „Tvárila sa, že chce poradiť, ktorý parfum si vybrať,“ spomína bývalý siskár v knihe Ani smrť nerozdelí. Inokedy sa mu zase stalo, že pri aute vedľa dverí vodiča si našiel obal zo slovenskej čokolády Figaro, prípadne že v hoteli, kde býval, počul často z vedľajšej izby slovenčinu.

„Vtedy som si neuvedomil, že to môžu byť signály, ktorými nás niekto na niečo upozorňuje. Docvaklo mi to, až keď som sa neskôr dozvedel, že nás tam moji bývalí kolegovia vypátrali aj sledovali,“ povedal Fegyveres.

Bývalý siskár Oskar Fegyveres Zdroj: TASR

Súčasný minister vnútra Kaliňák Fegyveresovi po návrate na Slovensko pomáhal s vybavovaním výsluhového dôchodku, a dokonca mu bol osobne zablahoželať aj na svadbe. Svedectvo Ľuboša Kosíka minister spochybňuje a označuje za účelové.

Na otázku portálu Aktuality, aké úlohy mala v SIS jeho súčasná manželka, či pátrala po Fegyveresovi a či to bola ona, kto mu vysielal varovné signály, minister neodpovedal. Jeho tlačový odbor reagoval s tým, že minister sa ostro ohradzuje proti tomu, aby bola do politiky zaťahovaná jeho rodina. „Je to politický suterén!“ napísal rezort v odpovedi.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čaputová vystúpila so správou o stave Slovenska. Nevracajme sa do stavu pred koronou, je hlavné posolstvo

9:55 Čaputová vystúpila so správou o stave Slovenska. Nevracajme sa do stavu pred koronou, je hlavné posolstvo

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok ráno vystúpila pred poslancami Národnej rady (NR) SR so sprá…