Sú za odvolanie ministerky kultúry: V Bratislave rečníci pripomenuli aj neschválenie dotácií LGBTI združeniam

22.5.2019 21:45

Na bratislavskom zhromaždení Stojíme pri kultúre, ktorého hlavnou požiadavkou bolo odvolanie ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD), sa zúčastnilo v stredu viac ako sto ľudí. Kultúra podľa nich trpí nezáujmom, neschopnosťou a nekompetentnosťou súčasného vedenia Ministerstva kultúry (MK) SR a zaslúži si lepšie. MK v reakcii uviedlo, že rešpektuje právo ľudí vyjadriť názor, no uprednostňuje riešenie problémov za rokovacím stolom.

Sú za odvolanie ministerky kultúry: V Bratislave rečníci pripomenuli aj neschválenie dotácií LGBTI združeniam
Foto: TASR
Popis: Na snímke ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková

"Udalosti uplynulých mesiacov a dní nás priviedli až na toto námestie, pretože už nevidíme inú cestu, ako kultúre pomôcť. Nechceme pre prostú nekompetentnosť prísť o naše vlastné umelecké, kultúrne a spoločenské hodnoty," povedala na Námestí SNP poverená riaditeľka Kunsthalle Bratislava Nina Vrbanová.

Podujatie prišli podporiť osobnosti z rôznych kultúrnych oblastí, nezávislé kultúrne centrá, ako aj študenti a pedagógovia umeleckých škôl. "Umenie a kultúra je dlhodobo zanedbávaným segmentom v našej spoločnosti.

Pritom práve umenie a kultúra dokážu účinne bojovať s nacionalizmom a neznášanlivosťou. Vďaka umeniu a kultúre sa stávame lepšími ľuďmi," konštatovala vo svojom prejave rektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave Bohunka Koklesová.

Rečníci pripomenuli aj neschválenie dotácií pre projekty LGBTI združení. "Slovensko si zaslúži ministerku kultúry, ktorá sa nesnaží umlčať pestrosť vlastnej krajiny, keďže práve z nej pramení bohatstvo našej kultúry," vyhlásil na pódiu v mene viacerých LGBTI organizácií Roman Samotný, podľa ktorého ministerka sleduje len svoj osobný vkus a nerešpektuje názory odborníkov.

MK v tejto súvislosti zopakovalo, že zástupcov niektorých dotknutých organizácií pozvalo na rokovanie, na ktorom je pripravené vyjasniť si všetky sporné body.

Laššákovú v stredu vyzvala na odstúpenie aj opozičná strana SaS. "Nominácia Ľubice Laššákovej na post ministerky kultúry bol omyl od samého začiatku. Ak umelecká verejnosť žiada odvolanie ministerky Laššákovej, strana SaS jej, prirodzene, žiadnu oporu nedá a pridáva sa k tomuto apelu," uviedol hovorca strany Róbert Buček.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nekompromisný Danko. Harabinova voľba. SaS v evidentných problémoch a tvrdý súboj Sulíka s vlastnými. Hodnotí uplynulý týždeň publicista

9:23 Nekompromisný Danko. Harabinova voľba. SaS v evidentných problémoch a tvrdý súboj Sulíka s vlastnými. Hodnotí uplynulý týždeň publicista

Ak štátnemu rozpočtu hrozí nedostatok zdrojov v dôsledku prechodu z konjunktúry do ďalšej fázy ekono…