Sú to bieli muži, menšiny by sa ich mohli báť. Briti plánujú zvesiť obrazy slávnych predkov a možno to zájde ešte ďalej

18. 7. 2017 8:01

Konzervatívny denník The Telegraph prináša ďalší dôkaz, že britský vzdelávací systém je čoraz viac vo vleku politickej korektnosti a multikulturalizmu. Prestížny vzdelávací inštitút King’s College London bol nútený sa do značnej miery vzdať svojej „bielej“ minulosti.

Sú to bieli muži, menšiny by sa ich mohli báť. Briti plánujú zvesiť obrazy slávnych predkov a možno to zájde ešte ďalej
Foto: SITA
Popis: Zástava Veľkej Británie nad budovou parlamentu v Londýne
reklama

King’s College London patrí k najprestížnejším univerzitám na svete a pravidelne sa umiestňuje na popredných miestach vo všetkých možných rebríčkoch. Mnoho absolventov univerzity získalo Nobelovu cenu. Ale ani tento fakt neochráni univerzitu pred ideológiou politickej korektnosti a multikulturalizmu, ktorú jej zástancovia často presadzujú veľmi bizarným spôsobom. Aspoň to platí pre Ústav psychiatrie, psychológie a neurovedy.

Dekan ústavu, profesor Patrick Leman oznámil, že z priestorov zmiznú portréty a busty „fúzatých bielych“ mužov. Nepomôže im ani fakt, že mnohí patrili k priekopníkom vo svojom odbore a prispeli značnou mierou k renomé Ústavu psychiatrie, psychológie a neurovedy na King’s College London. Z pohľadu aktivistov, študentov a ďalších príslušníkov britskej ľavice sú príliš „bieli“ a všetci sú mužského pohlavia. Niečo také sa z pohľadu gender studies, multikulturalizmu a politickej korektnosti neodpúšťa.

Otcovia zakladatelia musia uvoľniť svoje miesto ženám a jedincom s farebnou pleťou, a to v rámci vytvorenia „steny rozmanitosti“. „V našom ústave nemôžu byť len busty bielych fúzatých mužov. Musíme byť modernejší a medzikultúrnejší,“ cituje denník dekana Lemana s tým, že pred dvoma rokmi odstránili zo steny univerzity fotografiu bývalého arcibiskupa z Canterbury, lorda Careyho, pretože sa staval proti uzatváraniu manželstiev medzi homosexuálmi.

Niektoré busty a portréty odstránia úplne a iné umiestnia tam, kde „budú menej poburovať“. „Plány majú jednoznačnú podporu zo strany študentských organizácií. Snažíme sa brať viac do úvahy rozmanitosť a sústredíme sa aj na výskum z Ázie, Afriky a ďalších častí sveta. Sme presvedčení o tom, že v priestore pre študentov by nemali byť len fúzatí bieli muži z dvadsiatych rokov minulého storočia, ale mali by sa tam objaviť aj odlišné etnické skupiny a iné kultúry,“ hovorí dekan, ktorý neskrýva svoju príslušnosť k britským labouristom.

Hoci mnohí profesori a študenti s novými poriadkami súhlasia, ozývajú sa aj kritické hlasy. „Ide o krok šialenej politickej korektnosti a dekolonizáciu učebných osnov. Stačí, že študenti s niečím nesúhlasia a začnú sa búriť, a vedenie im okamžite vyhovie. Fakt zostáva, že mnohí z nich majú problém s tým, že ich učí biely muž,“ cituje The Telegraph prezidenta King’s Conservative Association Sama Barretta a dodáva, že podobných konfliktov medzi profesormi a študentskými aktivistami v ostatných rokoch povážlivo pribúda.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…