Sú kresťanskí demokrati radikálnejší ako Sovieti? Za čo chceli ženy posielať za mreže?

14. 12. 2015 6:00

Skupina poslancov z KDH a OĽaNO navrhovali potrestať ženu, ktorá podstúpi interrupciu, na 25 rokov až doživotie. Pri umelom oplodnení mala ísť takáto žena za mreže na 5 až 12 rokov. Tento návrh zákona je ešte radikálnejší ako sovietska norma z roku 1936. Upozorňuje vo svojom komentári Karol Lovaš.

Sú kresťanskí demokrati radikálnejší ako Sovieti? Za čo chceli ženy posielať za mreže?
Foto: SITA
Popis: Ján Figeľ, bývalý predseda KDH
reklama

Devätnásť poslancov, prevažne z radov kresťanských demokratov a obyčajných ľudí, predložili návrh zákona, ktorý by umožnil potrestať ženu za to, že podstúpi interrupciu či umelé oplodnenie. Poslanci tento návrh zákona neschválili.

Karol Lovaš vo svojom komentári na portáli Aktuality.sk upozornil, že navrhovaný zákon bol dokonca radikálnejší ako sovietska norma z roku 1936. „Sovietsky zákon síce potraty zakazoval, no žena bola pri ňom beztrestná. V prípade jeho porušenia jej hrozilo verejné pokarhanie, a keď zákrok absolvovala, bola pokutovaná sumou 300 rubľov. Postihovaní však boli lekári, ktorí potrat uskutočnili. Hrozil im trest odňatia slobody na jeden až dva roky. Ak bol zákrok vykonaný v nevyhovujúcich podmienkach, a to osobami bez lekárskeho vzdelania, zvýšil sa trest minimálne o rok,“ uviedol Lovaš.

Pripomenul, že v Sovietskom zväze bolo trestané aj navádzanie na potrat. „Kto na potrat navádzal, potrestal sa maximálne dvomi rokmi väzenia. Žena zostávala v každom prípade beztrestná!“ zdôraznil.

Komentátor si myslí, že kádeháci si týmto návrhom zákona proti sebe poštvali ženskú časť elektorátu. Ich možný zámer na vytvorenie koalície so Smerom sa tak značne skomplikoval.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…