Strelec pri vianočnom trhu v Štrasburgu bol jedným z našich vojakov. Reagoval na výzvy útočiť na občanov krajín koalície, uviedol Islamský štát

14.12.2018 7:45

Francúzska polícia vo štvrtok večer v Štrasburgu zastrelila po dvoch dňoch masívneho pátrania muža na úteku, ktorý je podozrivý z utorkovej streľby pri vianočných trhoch v centre mesta. Pri jeho útoku zahynuli traja ľudia a ďalších 13 utrpelo zranenia. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Strelec pri vianočnom trhu v Štrasburgu bol jedným z našich vojakov. Reagoval na výzvy útočiť na občanov krajín koalície, uviedol Islamský štát
Foto: TASR
Popis: Záchranné zložky zasahujú po útoku na vianočnom trhu vo francúzskom meste Štrasburg

Francúzsky minister vnútra Cristophe Castaner povedal v Štrasburgu, že totožnosť mŕtveho muža ešte nebola potvrdená. Podľa ministra sa však "tento jednotlivec zhoduje s opisom osoby, po ktorej sa pátralo od utorkového večera," teda s opisom 29-ročného Chérifa Chekatta. Ten je obvinený zo zastrelenia troch ľudí pri vianočnom trhovisku v centre Štrasburgu.

Džihádistická organizácia Islamský štát (IS) prostredníctvom propagandistickej agentúry Amák na Twitteri uviedla, že strelec na obľúbenom vianočnom trhu v Štrasburgu je jedným z jej "vojakov". Vykonal "operáciu, ktorou reagoval na výzvy útočiť na občanov krajín koalície", dodal IS. A myslel tým medzinárodnú koalíciu pod vedením USA, ktorá od roku 2014 podniká nálety proti džihádistom a poskytuje výcvik silám bojujúcim proti IS v Sýrii aj Iraku.

Minister Castaner vo štvrtok večer tiež povedal, že podozrivý spustil vo štvrtok večer paľbu na policajtov, keď ho spozorovali a pokúsili sa ho zatknúť. "Vo chvíli, keď sa ho pokúsili zatknúť, obrátil sa k nim a spustil paľbu. Oni reagovali," vyhlásil Castaner. Podľa nemenovaného miestneho predstaviteľa polície bol muž, ktorý strieľal na políciu, ozbrojený pištoľou a nožom. K streľbe na muža došlo v južnej mestskej štvrti Neudorf, kde polícia intenzívne pátrala po Chekattovi vo štvrtok už skôr. Chekatt, ktorý vyrastal v Neudorfe, sa podľa informácií polície mal ukrývať v neďalekej budove. Na miesto zatknutia smeruje parížsky prokurátor poverený vyšetrovaním tohto útoku, aby potvrdil totožnosť mŕtveho. Po Chekattovi - ktorý mal dlhý záznam v registri trestov, údajne podľahol islamskému extrémizmu a pri utorkovom útoku kričal arabskú frázu "Alláhu akbar!" (Boj je najväčší) - pátralo vyše 700 policajtov.

Minister vnútra vo štvrtok už skôr oznámil, že traja z 13 zranených pri utorkovom útoku blízko vianočného trhu boli z nemocnice prepustení a traja ďalší bojujú o život. Vianočné trhy v centre Štrasburgu majú byť v piatok už otvorené. Vo štvrtok večer sa pred 500-ročnou katedrálou v Štrasburgu zhromaždili stovky ľudí, smútili a utešovali sa. "Zlo nezvíťazí," vyhlásil arcibiskup Luc Ravel. "Utorková dramatická noc nepoprela posolstvo Vianoc, skôr naopak - existuje zlo aj dobro, ale nakoniec bude mať dobro posledné slovo," dodal podľa tlačovej agentúry AP arcibiskup. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Člen Súdnej rady: Fico je pre náš štát nebezpečenstvo

12:00 Člen Súdnej rady: Fico je pre náš štát nebezpečenstvo

Vypočúvanie Roberta Fica ústavnoprávnym výborom bolo ostro sledované zo všetkých strán. Fica kritizo…