Stredoeuróska univerzita v Budapešti končí. Sťahuje sa do Viedne

2. 12. 2018 22:00

Stredoeuróska univerzita (CEU) rozhodla o tom, že sa sťahuje z Budapešti do Viedne, informovala v nedeľu maďarská komerčná televízia RTL Klub.

Stredoeuróska univerzita v Budapešti končí. Sťahuje sa do Viedne
Foto: TASR
Popis: Protesty na zachovanie Stredoeurópskej univerzity v Budapešti v roku 2017.

Termín podpísania príslušnej dohody medzi maďarskou vládou a americkým štátom New York vypršal 1. decembra, pričom šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó v uplynulých dňoch naznačoval, že dohodu vláda premiéra Viktora Orbána nie je ochotná podpísať.

 Jedine v prípade CEU sa šíri hystéria, vyhlásil maďarský rezort zahraničia

Správu o rozhodnutí sťahovať sa CEU nepotvrdila, pretože najskôr to chce oznámiť svojim študentom. Podľa informácií televízie sa tak má stať v pondelok na poslucháčskom fóre zvolanom do 12.45 h v Budapešti. Podpísanie dohody o činnosti CEU v Maďarsku požadovalo 24. novembra v Budapešti aj niekoľko tisíc demonštrantov.

"Maďarská vláda podpísala už niekoľko dohôd o fungovaní mimoeurópskych univerzít v Maďarsku v súlade s platným zákonom o vysokoškolskom vzdelávaní, jedine v prípade CEU sa šíri hystéria," reagovalo na protest ľudí maďarské ministerstvo zahraničných vecí. Vo vyhlásení rezortu diplomacie sa konštatovalo, že táto hystéria je záujmom "Sorosovej univerzity". "Postojom maďarského kabinetu je, že Maďarsko je právnym štátom. Zákony platia pre každého a pre všetky univerzity, teda aj pre Sorosovu," uvádza sa v dokumente.

Za univeritou stojí Soros, úhlavný nepriateľ pre Orbánovu vládu

Maďarský parlament vlani v apríli schválil novelu vysokoškolského zákona sprísňujúcu podmienky činnosti pre zahraničné univerzity. Vedenie univerzity koncom októbra uviedlo, že inštitúcia splnila nové podmienky činnosti pre zahraničné univerzity, ktoré chcú zostať v Budapešti. Napriek tomu sa však ocitla v akomsi "právnom vákuu", pričom vláda maďarského premiéra Viktora Orbána s ňou odmietla podpísať dohodu potrebnú na to, aby mohla zostať v Budapešti.

CEU bola zriadená v roku 1991; ide o univerzitu akreditovanú v Spojených štátoch so sídlom v Budapešti. Zakladateľom univerzity je liberálny americký miliardár George Soros, ktorého Orbánova vláda považuje za svojho úhlavného nepriateľa.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koniec blokády. Autodopravcovia doštrajkovali po zákroku polície

21:53 Koniec blokády. Autodopravcovia doštrajkovali po zákroku polície

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) ukončila blokádu hraničných priechodov, zostáva však v pohotovos…