Štrasburg: Vrahom je vraj „zradikalizovaný“ Cherif Chekatt, ušiel v taxíku. Politici EÚ sa nezomkli, ale zamkli, padlo. Nové informácie, FOTO a VIDEO

12.12.2018 10:30

S obdobím Vianoc sa v Európe v poslednom čase spájajú aj teroristické útoky. Ďalší taký útok veľmi pravdepodobne zažilo Francúzsko v utorok večer. Útočník zabil štyroch ľudí a 11 osôb zranil a zatiaľ polícii uniká. Strážcovia zákona sa ho pritom snažili zatknúť za iné zločiny niekoľko hodín predtým, ale útočník nebol doma. Polícia podľa vyjadrenia vedela, že išlo o potenciálneho radikála. Informovala o tom agentúra AP, britské denníky The Guardian, The Telegraph a Standard.

Štrasburg: Vrahom je vraj „zradikalizovaný“ Cherif Chekatt, ušiel v taxíku. Politici EÚ sa nezomkli, ale zamkli, padlo. Nové informácie, FOTO a VIDEO
Foto: TASR
Popis: Záchranné zložky zasahujú po útoku na vianočnom trhu vo francúzskom meste Štrasburg

Fotogaléria: - Streľba v Štrasburgu (11.12. 2018)

Streľba v Štrasburgu
Záchranné zložky zasahujú po útoku na vianočnom tr...
Bezpečnostné sily v Štrasburgu sú aktuálne rozmies...
Vojaci hliadkujú po útoku vo francúzskom meste Štr...
Basketbaloví fanúšikovia čakajú na odchod z haly p...
Na snímke uzatvorené centrum po útoku na vianočnýc...

Vo francúzskom Štrasburgu došlo k útoku neďaleko vianočných trhov. Oficiálne zdroje zatiaľ uvádzajú štyroch mŕtvych a 11 zranených. Útok bol vedený strelnou zbraňou a podľa vyjadrenia prefekta regiónu pre agentúru AP bol útočník polícii známy ako zradikalizovaný. Britské denníky Standard a The Telegraph podozrivého, po ktorom sa teraz intenzívne pátra, identifikovali ako 29-ročného Cherifa Chekatta. Motív útočníka je vraj zatiaľ neznámy, ale už sa začalo vyšetrovanie, či ide o teroristický čin.

Minister vnútra Castaner doplnil, že muž bol už trestaný za zločiny nesúvisiace s terorizmom v Nemecku a vo Francúzsku. AP ďalej píše, že polícia už v utorok večer pred útokom vyrazila do miesta jeho bydliska, aby ho zatkla, ale podozrivý nebol doma. V byte však podľa britského denníka The Guardian našla výbušniny.

Ako uvádza The Guardian, muž prišiel so samopalom na most vedúci na Grand Île, vystrelil dávkou po okolo stojacich civilistoch, potom pokračoval do ulíc a opäť spustil paľbu. Podľa polície bol pri útoku útočník sám zranený vojakmi, ktorí miesto strážili. Podľa armádneho hovorcu nemieril útočník na vojakov, ktorí boli nablízku, ale na prítomných civilistov. Po útoku podľa francúzskych médií naskočil do taxíka a zatiaľ uniká polícii. Štrasburg je tiež sídlom Európskeho parlamentu. Ten pri útoku uzavreli a poslanci a zamestnanci ho nemohli opustiť.

Uzavretie europarlamentu už v Česku komentoval aktivista Pavel Pešan, ktorý napísal: „Dvaja mŕtvi, osem v kritickom stave po streľbe na vianočnom trhu v Štrasburgu neďaleko budovy europarlamentu. V parlamente sa zomkli, teda zamkli, aby nikto nemohol ísť dnu ani von. Asi by to tak malo zostať. P. S. Mŕtvi už sú štyria.“

Zdroj: Facebook / Pavel Pešan

Videoreport agentúry Reuters:

Zdroj: Reuters.com

Europoslanec všetko sledoval z reštaurácie

Na udalosti, samozrejme, reagovali aj politici. Špeciálnou kategóriou boli reakcie europoslancov, ktorí v Štrasburgu práve úradujú.

Českého europoslanca Jaromíra Štětinu zastihli udalosti v jeho obľúbenej reštaurácii Gutenberg, iba 100 metrov od miesta činu. Cez okno reštaurácie tak mohol natáčať videá zasahujúcej polície.

Zdroj: Facebook / Jaromír Štětina

Jiří Pospíšil, ktorý ako predseda TOP 09 pendluje medzi sídlom europarlamentu a Prahou, v noci kúsok od Štrasburgu práve prekračoval nemecko-francúzsku hranicu. Tam musel čeliť policajnej kontrole, pretože všetci mali strach, aby hranicu v opačnom smere neprekročil vrah.

„Je 2.50 hod. a my čakáme už vyše hodiny na hranici Francúzsko – Nemecko. Stále sa pátra po páchateľovi dnešného streleckého útoku v Štrasburgu. Prebieha rozsiahla policajná razia po celom Štrasburgu a okolí, polícia sa snaží zabrániť tomu, aby vrah prekročil štátnu hranicu,“ uviedol na Facebooku.

Zdroj: Facebook / Jiří Pospíšil

Pôvodné články nájdete TU, TU, TU a TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini: Nebalím sa, ostávam

15:28 Pellegrini: Nebalím sa, ostávam

Premiér Peter Pellegrini (Smer – SD) po rokovaní vlády povedal, že chce doviesť stranu Smer do volie…