Strana Most-Híd sa nemieni zapájať do pretekov o návrhoch zákonov

1. 3. 2019 18:30

Strana Most-Híd sa nemieni zapájať do pretekov o návrhoch zákonov. Očakáva rokovania v rámci koalície a upozorňuje na potrebu vyrovnaného rozpočtu. Most-Híd to uviedol v reakcii na návrhy, ktoré v piatok predstavila SNS. Smer-SD je ochotný o iniciatívach rokovať, keď ich koaličný partner predloží.

Strana Most-Híd sa nemieni zapájať do pretekov o návrhoch zákonov
Foto: TASR
Popis: Béla Bugár a Andrej Hrnčiar
reklama

"Vyjadrením o skokovom zvýšení minimálnej mzdy o 80 eur strana Smer-SD odštartovala podobné preteky, ako pred časom s vyjadrením v súvislosti so zastropovaním veku odchodu do dôchodku. Neprekvapuje nás, že s vlastnými návrhmi prišla aj SNS. Strana Most-Híd sa do týchto súťaží nikdy nezapája," uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár. Most-Híd podľa jej slov svoje predstavy aj v sociálnej oblasti rieši na rokovaniach s koaličnými partnermi. 

Pripomína, že zníženie daní zamestnancom zvýšením nezdaniteľnej časti navrhol Most-Híd v roku 2017. "O rok neskôr sme navrhli zníženie daňovo-odvodového zaťaženia, formou daňovo odpočítateľnej položky z daní príjmov právnických osôb v sume desať precent zaplatených odvodov," doplnila.

Hovorí aj o ďalších návrhoch z dielne Mosta-Híd. Napríklad rozšírenie zdvojnásobenia daňového bonusu aj na deti staršie ako šesť rokov, zníženie odvodov pre zdravotné poistenie, podpora seniorov. "Most-Híd všetky návrhy aj v budúcnosti položí na koaličný rokovací stôl a od svojich partnerov očakáva rovnaký prístup," uviedla hovorkyňa. Most-Híd pri opatreniach zdôrazňuje potrebu vyrovnaného rozpočtu.

"Akýkoľvek vládny návrh zákona musí byť predmetom rokovaní koaličnej rady. Keď ich koaličný partner predloží, sme pripravení o konkrétnych návrhoch diskutovať," uviedol v reakcii na návrhy SNS hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.

SNS plánuje na najbližšiu schôdzu parlamentu predložiť návrhy na zníženie viacerých daní či zavedenie povinnosti uvádzať pôvod mäsa aj v reštauračných a stravovacích zariadeniach. V daňovej oblasti chce SNS znížiť daň z príjmu právnických osôb na 15 percent s účinnosťou od 1. januára 2020. Na desať percent má klesnúť aj daň z pridanej hodnoty na potraviny a pre printové médiá. Ďalším opatrením má byť zrušenie koncesionárskych poplatkov pre seniorov, posledným piatym sa má zaviesť povinnosť uvádzať pôvod mäsa aj v reštauračných a stravovacích zariadeniach.

Predseda SNS Andrej Danko verí, že tento spôsob predloženia návrhov pomôže odhaliť záujmy a charakter jednotlivých politikov. Či už opozičných, ale aj koaličných. Vo svojom vyjadrení hovoril aj o potrebe zmeny politickej práce. "Staré koaličné rady, vysedávania už prestávajú fungovať," poznamenal vo zverejnenom videu, kde hovorí aj o spomínaných návrhoch zákonov.

Ministerstvo financií (MF) SR upozornilo, že predstavené návrhy z dielnej koaličnej SNS by mohli mať negatívny vplyv na verejné financie. "Na prvý pohľad by prijatie takýchto návrhov znamenalo opustenie cieľa vyrovnaného hospodárenia, čo je jeden z bodov programového vyhlásenia vlády. Takéto návrhy musia byť predmetom koaličnej dohody," upozornila v stanovisku pre médiá hovorkyňa ministerstva Alexandra Gogová.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vláda zakladá fond vzájomnej pomoci. Prispievať budú koaliční politici aj podnikatelia

12:28 Vláda zakladá fond vzájomnej pomoci. Prispievať budú koaliční politici aj podnikatelia

Vláda zakladá na Úrade vlády SR fond vzájomnej pomoci, ktorým sa bude snažiť riešiť individuálne pro…