Strache urobil osobné rozhodnutie, s ktorým mnohí politici majú problém

17. 6. 2019 10:30

Rakúsky politik Heinz-Christian Strache, ktorý po zverejnení kompromitujúceho videa odstúpil z postov vicekancelára a predsedu pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), neprevezme mandát poslanca Európskeho parlamentu (EP). Oznámil to vo vyhlásení zverejnenom v pondelok, informuje agentúra DPA.

Strache urobil osobné rozhodnutie, s ktorým mnohí politici majú problém
Foto: TASR
Popis: Heinz-Christian Strache

"Návrat do aktívnej politiky sa môže a mal by sa udiať až po tom, ako bude do čo najväčšej miery objasnené pozadie videa z Ibizy," napísal Strache v tlačovom vyhlásení.

Zdôraznil v ňom tiež, že ide o jeho osobné rozhodnutie, a nie výsledok politickej kalkulácie či politickej dohody. 

Reagoval tým na dohady, že vzdanie sa mandátu v EP podmienil sľubným umiestnením svojej manželky Philippy na kandidátku FPÖ pre spolkové parlamentné voľby.

Strache dostal pri voľbách do EP 26. mája od voličov takmer 45.000 preferenčných hlasov, čo mu v zásade zabezpečilo mandát europoslanca.

Strache odstúpil v polovici mája zo všetkých funkcií po tom, ako nemecké médiá zverejnili tajne nakrútené kompromitujúce video.

Zachytáva ho na španielskom ostrove Ibiza, ako pred rakúskymi voľbami z roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu a údajnej príbuznej ruského oligarchu výhľadovo sľubuje verejné zákazky, ak mu pomôže k volebnému úspechu.

Po zverejnení videa, ktorého pôvod zostáva nejasný, sa rozpadla koalícia konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) dovtedajšieho kancelára Sebastiana Kurza s FPÖ.

Parlament neskôr aj s podporou FPÖ vyslovil Kurzovi nedôveru a vedenie krajiny prevzala začiatkom júna úradnícka vláda na čele s dočasnou kancelárkou Brigitte Bierleinovou.

Rakúsko teraz čakajú predčasné voľby, pravdepodobným termínom je 29. september.

Pokiaľ sú kroky rakúskeho politika skutočne o jeho osobnom rozhodnutí a naozaj z nich nepoľaví, treba objektívne uviesť, že ide o rozhodnitie, ktorého mnohí politici schopní zrejme nie sú...

Autor: TASR/Redakcia

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pôvodne maštaľ pre boháčov, teraz slovenský konzulát v New Yorku. Rekonštrukcia budovy na Manhattane chce čas.  Sme v rukách amerického systému, vysvetľuje Lajčák

8:40 Pôvodne maštaľ pre boháčov, teraz slovenský konzulát v New Yorku. Rekonštrukcia budovy na Manhattane chce čas. Sme v rukách amerického systému, vysvetľuje Lajčák

Slovenská republika po 26 rokoch konečne získala budovu na Manhattane, ktorá jej už patrí. Slovensko…