Strache sa úplne sťahuje z politiky: Chce zabrániť rozkolu v FPÖ, chrániť manželku a rodinu

1. 10. 2019 12:19

Rady Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) opúšťa jej dlhoročný predseda a bývalý rakúsky vicekancelár Heinz-Christian Strache. Zároveň sa úplne sťahuje z politického života. Oznámil to v utorok na tlačovej konferencii, informovali rakúske médiá. Na čele strany stál Strache 14 rokov až do mája tohto roku, keď svoj post pre hroziaci korupčný škandál opustil.

Strache sa úplne sťahuje z politiky: Chce zabrániť rozkolu v FPÖ, chrániť manželku a rodinu
Foto: TASR
Popis: Heinz-Christian Strache
reklama

Niekdajší vicekancelár chce týmto krokom "za každú cenu" zabrániť rozkolu v FPÖ. Takisto chce chrániť svoju manželku a rodinu, ktorí boli v posledných týždňoch vystavení nenávisti.

Takisto sa mieni úplne stiahnuť z politiky, zastaviť všetky politické aktivity a nebude sa uchádzať o nijakú politickú funkciu.

Nepotvrdili sa tak špekulácie, že Strache založí vlastnú stranou, s ktorou bude kandidovať vo voľbách v spolkovej krajine Viedeň.

Na margo obvinení voči svojej osobe Strache pred novinármi, ktorí nemohli klásť otázky, povedal, že sú "mylné". Urobí všetko, aby ich vyvrátil — "nie však na verejnosti, ale pred vyšetrovacími orgánmi".

"Obvyklí oponenti" slobodných podľa neho tesne pred voľbami "vedome" zverejnili bližšie nešpecifikované "materiály" - tzv. video z Ibizy tesne pred voľbami do Európskeho parlamentu a teraz pred parlamentnými voľbami škandál týkajúci sa podozrenia, že zneužíval účet strany na krytie svojich osobných výdavkov.

Takéto "špinavé metódy" by sa nemali stať štandardom, konštatoval Strache s tým, že si nie je vedomý nijakého porušenia pravidiel

Strache odstúpil z funkcií vicekancelára a šéfa FPÖ v máji po zverejnení kompromitujúceho videozáznamu z Ibizy.

Video tajne nakrútené na tomto španielskom ostrove zachytáva Stracheho, ako pred voľbami z roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu.

Nahrávka viedla k rozpadu koalície konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) s FPÖ a konaniu predčasných volieb 29. septembra.

Prokuratúra vo Viedni začala navyše krátko pred parlamentnými voľbami vyšetrovať Stracheho za zlé vyúčtovanie výdavkov.

V dôsledku oboch káuz utrpeli slobodní v nedeľňajších voľbách zdrvujúcu porážku, keď získali iba 16,2 percenta hlasov, teda o takmer o desať percent menej ako v roku 2017.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bodva plná plastového odpadu. Pri čistení pomáhali aj dobrovoľníci z osady. Budaj plánuje zmenu zákona

18:16 Bodva plná plastového odpadu. Pri čistení pomáhali aj dobrovoľníci z osady. Budaj plánuje zmenu zákona

Do sobotňajšieho čistenia úseku rieky Bodva v katastri obce Jasov v okrese Košice-okolie, ktorú zapl…