Strach sa rozšíril až za kanál. Českí komunisti sa vracajú do vlády, píše britský denník

13. 7. 2018 7:00

Vláda podporovaná komunistami vzbudila rozruch nielen v Česku. Zareagoval na ňu aj britský denník The Guardian. „Českí komunisti sa vracajú do vlády ako silní hráči,“ znie titulok štvrtkového článku. A pokračuje: „Táto strana získala skutočný vplyv prvýkrát od roku 1989.“

Strach sa rozšíril až za kanál. Českí komunisti sa vracajú do vlády, píše britský denník
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš
reklama

Českí komunisti znovu po 30 rokoch ochutnali moc potom, ako pomohli Andrejovi Babišovi získať dôveru, píše The Guardian. O tom, že komunisti už nejaký čas ovplyvňujú komunálnu politiku v krajine, sa denník nezmieňuje. Babiša The Guardian označil za miliardára a podnikateľa opradeného škandálmi. Spomína aj jeho boj s obvinením, že bol agentom ŠtB.

„Pre mnoho ľudí, ktorí volia stredopravé strany, je to obrovský morálny a psychologický problém, lebo celú vec vnímajú symbolicky a cítia, že to nie je správne,“ cituje The Guardian politického komentátora Jiřího Peheho.

„Komunisti sa podujali vládu tolerovať za sľúbené zákony a miesta vo verejných podnikoch, hoci ideologicky by mali byť proti Babišovmu bohatstvu,“ píše britský denník. Komunisti vraj kývli na podporu výmenou za zdanenie cirkevných reštitúcií, ale Babiš im odoprel zníženie zapojenia českých síl v NATO. A Babiš údajne rozčúlil komunistov aj tým, že sa rozhodol vyhostiť troch ruských diplomatov ako prejav solidarity s Veľkou Britániou po otrávení Skripaľovcov.

„Babiš to urobil, lebo cíti, že nemá demokratickú legitimitu a nepovažujú ho za pravého liberálneho demokrata,“ vyjadruje sa Pehe. „Chce vyzerať proeurópsky, prozápadne a proaliančne a komunistom dal najavo, že od toho neustúpi,“ myslí si politický komentátor.

The Guardian dodáva, že hoci Babiš nechce poľavovať komunistom v otázke NATO a EÚ, jeho vláda bude protiimigračná, a to vzhľadom na to, že český prezident Miloš Zeman odmietol vymenovať Miroslava Pocheho za ministra zahraničia, lebo bol príliš liberálny.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…