Stoltenberg potvrdil Gruzínsku perspektívu členstva v NATO

25. 3. 2019 14:00

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg potvrdil v pondelok odhodlanie Severoatlantickej aliancie prijať v budúcnosti Gruzínsko za svojho člena - aj napriek ostrému odporu Moskvy. Informovala o tom agentúra AFP.

Stoltenberg potvrdil Gruzínsku perspektívu členstva v NATO
Foto: TASR
Popis: Na snímke generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg

Stoltenberg pricestoval do Tbilisi, aby sa zúčastnil na 12-dňových spoločných vojenských cvičeniach NATO a Gruzínska, ktoré sa začali minulý týždeň. "Dvadsaťdeväť spojencov jasne uviedlo, že Gruzínsko sa stane členom NATO," povedal Stoltenberg na tlačovej konferencii s gruzínskym premiérom Mamukom Bachtadzem. "Budeme naďalej spoločne pracovať na príprave gruzínskeho členstva v NATO," citovala ho AFP.

Najvyšší predstaviteľ Aliancie v zjavnej zmienke o Rusku dodal, že žiadna iná krajina nemá právo ovplyvňovať politiku otvorených dverí NATO a rozhodovať, čo môžu jeho členovia robiť. Lídri členských štátov NATO na summite v roku 2008 prisľúbili Gruzínsku vstup do Aliancie v nespresnenom termíne v budúcnosti; oficiálne prístupové rokovania však dosiaľ nespustili. Možnosť členstva tejto bývalej sovietskej republiky v Severoatlantickej aliancii znepokojuje Kremeľ, ktorý by to považoval za prienik Západu do svojej tradičnej sféry vplyvu.

Bachtadze uviedol, že Moskva nemá právo brániť zvrchovanej krajine, aby si zvolila "vlastné bezpečnostné opatrenia". "Členstvo v NATO je voľbou Gruzíncov a je zakotvené v našej ústave," vyhlásil. Cvičenia NATO a Gruzínska sa konajú v spoločnom výcvikovom stredisku Krcanisi pri Tbilisi za účasti 350 vojakov z USA, Británie, Francúzska, Nemecka a ďalších 17 krajín Aliancie, ako aj Azerbajžanu Azerbajdžanu, Fínska a Švédska.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

15:53 Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

Dvaja muži, ktorí mali v nedeľu (8. 12.) nadránom v bratislavskom Starom Meste napadnúť a usmrtiť 22…