Stiahnutie Američanov zo Sýrie je podmienené porážkou IS a bezpečnosťou Kurdov

6.1.2019 17:00

Poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť John Bolton v nedeľu povedal, že stiahnutie amerických vojenských jednotiek zo severovýchodnej časti Sýrie závisí od porážky zvyškov extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) a od záruky bezpečnosti zo strany Turecka pre kurdských bojovníkov, ktorí sú spojencami USA. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP.

Stiahnutie Američanov zo Sýrie je podmienené porážkou IS a bezpečnosťou Kurdov
Foto: TASR
Popis: John Bolton, bývalý veľvyslanec USA pri OSN

Bolton tvrdí, že rozhodnutie o stiahnutí nie je časovo ohraničené. "Harmonogram sa odvíja od politických rozhodnutí, ktoré musia byť zrealizované," povedal v nedeľu.

Tieto rozhodnutia zahŕňajú porážku zvyškov Islamského štátu v Sýrii a ochranu kurdských milícií, ktoré proti IS bojujú po boku Američanov, uviedla na svojom webovom portáli stanica al-Džazíra.

"Nemyslíme si, že by Turci mali podnikať vojenské operácie, ktoré nie sú koordinované a schválené Spojenými štátmi, aby tým nevystavili naše jednotky nebezpečenstvu a zároveň splnili požiadavku prezidenta o neohrození opozičných síl, ktoré nám pomáhajú," povedal Bolton.

Boltonove slová podľa AP po prvý raz verejne potvrdili, že proces sťahovania vojsk sa spomalil po kritike amerického prezidenta Donalda Trumpa z úst spojencov a po odstúpení ministra obrany Jamesa Mattisa.

Kurdské Jednotky ľudovej obrany (YPG) podporované Spojenými štátmi vníma Turecko ako sesterskú "teroristickú" organizáciu zákonom zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá od roku 1984 vedie povstanie na tureckom území.

Bolton navštívil Izrael s cieľom uistiť tohto spojenca USA ohľadom stiahnutia amerických vojakov zo Sýrie, ktoré ešte v decembri nariadil prezident Donald Trump. Izraelskí štátni predstavitelia vyjadrili podľa al-Džazíry obavu, že rýchle stiahnutie približne 2000 príslušníkov amerických ozbrojených síl umožní Iránu rozšíriť svoju prítomnosť a vplyv vo vojnou rozdelenej Sýrii.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Rajtár pred dnešným odvolacím súdom s Rybaničom: Celé to zorganizoval Kočnerov človek

0:00 Rajtár pred dnešným odvolacím súdom s Rybaničom: Celé to zorganizoval Kočnerov človek

ROZHOVOR Celá vec sa dostala ku Kočnerovmu známenu, ktorý je v Tatra banke zamestnaný ako šéf bezpeč…