Štáty, ktoré neprijmú migrantov, môžu stratiť rozvojovú pomoc, varujú nemeckí ministri a týka sa to aj Slovenska

10.1.2017 14:00

Odmietavý postoj slovenskej vlády voči migrantom trvá a Nemecko ako hlavný hospodársky motor Európskej únie už začína mať plné zuby odmietania migrantov, na ktorom trvajú aj ďalšie krajiny V4, nielen Slovensko. Nemeckí ministri po Novom roku prišli s ďalším varovaním, že ak bude takýto postoj pretrvávať aj naďalej, môžu krajiny, ktoré odmietnu migrantov, prísť o rozvojovú pomoc.

Štáty, ktoré neprijmú migrantov, môžu stratiť rozvojovú pomoc, varujú nemeckí ministri a týka sa to aj Slovenska
Foto: TASR
Popis: Vianočné trhy v Berlíne
Krajiny východnej Európy, ktoré odmietajú prijímať migrantov na základe pravidiel určených Európskou úniou, môžu zabudnúť na rozvojovú pomoc z Nemecka. Šéf rezortu financií a vicekancelár Sigmar Gabriel v rozhovore pre nemecký Der Spiegel povedal, že tie krajiny, ktoré nie sú schopné prijať migrantov, „nemôžu dúfať, že budú profitovať z rozvojovej pomoci“.
 
Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere pre televíziu ARD uviedol, že s vicekancelárom súhlasí a „plne podporuje myšlienku“, ktorú predostrel Merkelovej zástupca a minister financií v jednej osobe. 
 
Do celého plánu na odstavenie odporcov migrácie od rozvojovej pomoci je zapojený aj nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas. Ten prišiel minulý týždeň s návrhom, podľa ktorého by mali byť neúspešní žiadatelia o azyl, podozriví z napojenia na islamských radikálov, umiestnení vo väzení, kým ich deportujú. 
Opatrenie nemeckého rezortu spravodlivosti má zamedziť, aby sa opakoval scenár z berlínskych vianočných trhov. Útočníkovi tuniského pôvodu Anisovi Amrimu, ktorý je podľa vyšetrovania za útok zodpovedný, úrady odmietli žiadosť o azyl a mal byť deportovaný mesiace pred tým, ako kamiónom zmasakroval 12 ľudí. 
 
Celý text v angličtine nájdete TU
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top

Ďalšie články z rubriky

Saková je profesionálka. Medvede by nevybrali horšie ako Smer. Kaliňák v sukni. Cynický úškľabok nespokojným občanom. Politici reagujú na novú šéfku rezortu vnútra

16:00 Saková je profesionálka. Medvede by nevybrali horšie ako Smer. Kaliňák v sukni. Cynický úškľabok nespokojným občanom. Politici reagujú na novú šéfku rezortu vnútra

Novou ministerkou vnútra sa po trojtýždňovom neúspešnom pôsobení Tomáša Druckera na rezorte stane do…