Štátny dlh neustále rastie. Kažimír je však spokojný, rok 2015 bol pre našu ekonomiku úspešný, tvrdí

3.11.2016 17:43

Minister financií Peter Kažimír ukázal svetu, ako sa hospodárilo na Slovensku v roku 2015. Reči o vyrovnanom rozpočte ostali stále len rečami, naopak, v absolútnych číslach náš štátny dlh narástol, i keď v pomere k HDP mierne klesol. Minister je síce spokojný, finančný analytik to však vidí trocha inak.

Štátny dlh neustále rastie. Kažimír je však spokojný, rok 2015 bol pre našu ekonomiku úspešný, tvrdí
Foto: TASR
Popis: Peter Kažimír

Aj v uplynulom roku Slovensko minulo viac peňazí, ako získalo, čo viedlo k tomu, že o vyrovnanom rozpočte môžeme iba snívať. Hlavný financmajster je však spokojný. „Môžem konštatovať, že rok 2015 bol pre slovenskú ekonomiku úspešný,“ píše Kažimír vo výročnej správe Slovenskej republiky. Podľa informácií denníka Nový Čas sa v uplynulom roku zrýchlil hospodársky rast našej krajiny o 3,6 percenta, čo predstavuje najviac za posledných päť rokov.

Aj so štátnym dlhom ešte stále patríme k tým lepším v rámci EÚ. Schodok vo financiách verejnej správy dosiahol 2,7 percenta HDP, čo nás však automaticky radí do spodnej tretiny krajín EÚ. Najviac k tomu stavu prispel Fond národného majetku SR, ktorý v uplynulom roku utŕžil stratu 849 miliónov eur. Na druhom mieste skončila Sociálna poisťovňa so stratou 224 miliónov a prvú trojku uzatvárajú Zdravotnícke zariadenia verejnej správy, ktorým v červenej kolónke svieti 61 miliónov eur.

Naopak, v minulom roku hospodárili zo ziskom štátne fondy, a to +232 miliónov, obce +64 miliónov a vyššie územné celky +58 miliónov eur. Finančný analytik Boris Fojtík tvrdí, že na jednej strane síce čísla vyzerajú dobre, no mohlo by to byť aj lepšie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du

Ďalšie články z rubriky

Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

19:45 Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

Strana Smer-SD nie je na jedno použitie. Prekonala mnoho krízových situácií, ale vždy sa vrátila nas…