Štát znovu uprednostnil Váhostav. Milióny eur od banky ako záruka

24. 2. 2016 9:30

Firma Váhostav, ktorá mala veľký problém s veriteľmi, dostala pomoc od štátnej banky. Ide o bankovú záruku vo výške takmer štyroch miliónov eur. Váhostav totiž potrebuje zložiť peniaze za Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS).

Štát znovu uprednostnil Váhostav. Milióny eur od banky ako záruka
Foto: SITA
Popis: Ilustračné foto: Váhostav
reklama

Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) poskytla Váhostavu záruku vo výške 3,6 milióna eur, informuje portál aktuality.sk. Táto banka patrí pod ministerstvo financií a predsedom dozornej rady v nej je minister hospodárstva Vazil Hudák.

Štandardom sú súkromné banky

Firma, za ktorou stojí údajný mecenáš Smeru Juraj Široký, je v reštrukturalizácii. NDS ručí technikou. „Ide o štandardnú záruku pre projekt výstavby časti úseku D1 Dubná Skala - Turany, ktorý realizoval Váhostav pre NDS. Záruka je za zádržné pre prípadné reklamácie na diele,“ povedal hovorca firmy Tomáš Halán.

Ondrej Matej z Inštitútu pred dopravu a hospodárstvo potvrdil, že banková záruka je bežná. Investor sa takto chráni v prípade chýb, ktoré by sa mohli vyskytnúť pri odovzdaní stavby. Ako však dodal, väčšinou to robia súkromné banky a nie štátne. „Štát tak znovu uprednostnil spoločnosť Váhostav,“ doplnil. Samotná banka sa k tomu vyjadrovať nechce, odvoláva sa na bankové tajomstvo.

Váhostav si poriadne zavaril pre svojich veriteľov. V roku 2013 totiž firma začala mať problém s ich vyplácaním. Začiatkom minulého roka ohlásila, že nezabezpečení veritelia dostanú 15 percent hodnoty svojich pohľadávok. Zasiahnuť preto musela vláda, keď štát prišiel s ponukou odkúpenia 50 percent hodnoty pohľadávky od malých firiem a živnostníkov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO  Vláda chce vytvoriť podmienky, ktoré zahraničných investorov udržia aj prilákajú, ubezpečil premiér v PSA

20:10 VIDEO Vláda chce vytvoriť podmienky, ktoré zahraničných investorov udržia aj prilákajú, ubezpečil premiér v PSA

Vláda SR chce vytvoriť podmienky, ktoré pomôžu zahraničné investície na Slovensku v nasledujúcom obd…