Šťastlivec Erdogan. Financuje a vyzbrojuje teroristov, likviduje novinárov a Únia mu za to ešte aj zaplatí

2. 12. 2015 7:48

Turkom ide karta. Dohodli sa s Bruselom o pomoci utečencom, vyjednali tiež zrýchlenie rokovaní o ich členstve v EÚ. Ešte predtým strčili do väzby dvoch novinárov opozičného denníka za to, že informovali ako turecká tajná služba posiela zbrane teroristom z Islamského štátu a al-Kájdy. A Únia ich štedro odmení. Posledné udalosti v Turecku komentuje Dag Daniš.

Šťastlivec Erdogan. Financuje a vyzbrojuje teroristov, likviduje novinárov a Únia mu za to ešte aj zaplatí
Foto: SITA
Popis: Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan

Dva dni pred samitom lídrov EÚ a Turecka skončili dvaja tureckí novinári v cele. Šéfredaktor opozičného denníka Cumhuriet Can Dundara a jeho popredný redaktor Erdem Gül napísali európskym predstaviteľom list z väznice pri Istanbule.

Súd nariadil ich zadržanie potom, čo zverejnili zábery, ktoré podľa nich dokazujú, ako turecká tajná služba posiela zbrane do Sýrie. Oboch obvinili zo špionáže a vyzradenia štátneho tajomstva. Zbrane boli ukryté v konvoji s ,,humanitárnou pomocou“ pre Sýrčanov. Konvoj na pokyn prokuratúry zadržala turecká polícia.

„Stalo sa to v piatok, krátko pred samitom EÚ-Turecko. "Sultán“ Erdogan tým dal Únii jasne najavo svoju prevahu. Západ a Európa sa totiž oboch stíhaných novinárov zastávali. Nepomohlo,“ píše Dag Daniš. Turecko si v Bruseli presadilo všetky požiadavky.

Komentátor zhrnul udalosti v Turecku nasledovne: „Islamista Erdogan bude aj ďalej financovať a vyzbrojovať teroristov. Lebo môže. Novinárov, ktorí na to upozornia, bude zatýkať. Lebo môže. Bude aj ďalej terorizovať Sýriu, z ktorej utekajú milióny utečencov do Európy. Lebo môže. A k Európskej únii sa bude správať ako k špinavej handre. Lebo môže. A Únia mu za to bude platiť miliardy eur. Lebo… Vraj musí,“ ukončil.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kampaňovanie na sieti: Takto Slováci reagujú na najpopulárnejšie príspevky na Facebooku

12:02 Kampaňovanie na sieti: Takto Slováci reagujú na najpopulárnejšie príspevky na Facebooku

Stránky na sociálnej sieti Facebook a webstránky s pochybným obsahom majú viac interakcií na svojich…