Stanke prehovoril o nehode a toto odkázal kritikom. Napísal aj smerákovi Tomášovi

3. 7. 2019 10:47

Aký trest ho čaká za jazdu pod vplyvom alkoholu zatiaľ len tuší, rozsudok nie je právoplatný. Registrované partnerstvá sú dôležité a protesty Za slušné Slovensko by mali pokračovať. Hovorí v rozhovore pre Denník N herec a rečník na protestoch Za slušné Slovensko Richard Stanke.

Stanke prehovoril o nehode a toto odkázal kritikom. Napísal aj smerákovi Tomášovi
Foto: TASR
Popis: Richard Stanke

V každom prípade Richard Stanke v rozhovore pre Denník N tvrdí, že trest si zaslúži. Ak by si bol vedomý, že má ešte v krvi alkohol, za volant by si nesadol.

O nehode

„Po veľa filmovačkách som už šoféroval nevyspatý. Pred touto nešťastnou jazdou som pil víno naposledy pred šiestimi hodinami,“ vysvetľuje okolnosti nehody

Keď som si poškodil koleso, tak som zavolal odťahovku. Oni sa pýtali, či majú zavolať aj policajtov, a povedal som, že áno. Keby som mal pocit, že môžem nafúkať, tak ich zrejme nevolám a nečakám tam na nich. Pre mňa samého to bolo prekvapenie, že som nafúkal.“

Tvrdí, že po nafúkaní ostal v šoku v šoku. Uvedomil si, že mohol niekomu ublížiť. „Alkohol pijem iba príležitostne. Mám často predstavenia a deň pred tým určite nemôžem piť. Ak viem, že je nejaká oslava, tak musím mať na druhý deň voľno, pretože sa z toho dosť dlho spamätávam,“ vysvetľuje.

Mám povolanie, vďaka ktorému ma ľudia poznajú, a chápem, že na základe svojich vyjadrení môžem niektorých ovplyvniť. Bol som v tom, že už môžem šoférovať. Keby som mal nejaké pochybnosti, určite by som si do auta nesadol. Snažím sa správať tak, aby som sa za seba nemusel hanbiť,“ reaguje Stanke v Denníku N.

Podľa neho tým zrejme poškodil ako tvár protestov aj samotné protesty Za slušné Slovensko.

„Vidím, že to médiá a vládni politici zneužívajú proti organizátorom protestov. Nesmierne ma to mrzí a trest za túto svoju nerozvážnosť budem s pokorou niesť,“ obhajuje sa.

Stanke rečnil na protestoch Za slušné Slovensko. Zdroj: TASR

Chápe, že najmä poslancom Smeru to prišlo vhod. Stanke nie je na sociálnych sieťach, preto sa až z anonymného listu dozvedel, čo o ňom napísal v statuse Erik Tomáš.

„Zohnal som si naňho číslo a napísal som mu. Zdalo sa mi, že človek, ktorý tak veľmi chcel byť ministrom kultúry, bažil po hocijakej inej funkcii a obvolával mojich kolegov, aby mu dosvedčili, že chodí do divadla, je ten posledný, ktorý by sa k tomu mal vyjadrovať len na základe informácií z bulváru,“ rozhorčil sa herec.

Podľa neho smerácky poslanec netušil, ako sa to stalo.

„Napísal som mu, nech číta aj niečo iné ako statusy Blahu a vzdeláva sa. Bulvárne médiá písali, že som opitý spôsobil nehodu. Žiadnu nehodu som nespôsobil a to, že som mal v krvi zvyškový alkohol, neznamená, že som opitý vypadol z auta,“ vysvetľuje.

Korešpondencia sa tým neskočila, Tomáš vraj Stankemu odpísal, že je rád, že ma zaujal jeho status, a že si bude písať, čo uzná za vhodné.

Zdroj: Facebook/Erik Tomáš

„Čo chcel, aby ma verejne ukameňovali alebo upálili na Námestí SNP? Bol som vo všetkých médiách a týždeň nepísali nič iné, iba že Stanke ožratý havaroval a spôsobil nehodu. Človek, ktorý čítal len titulky, mal asi pocit, že som priamo s fľaškou vína sadol do auta, zrazil štyroch ľudí na priechode a vypadol opitý z vozidla. Prišlo mi to zákerné a neprofesionálne,“ rozčúlil sa herec.

Vyznamenanie od prezidenta

V rozhovore sa herec vrátil aj k vyznamenaniu od prezidenta.

„Z kancelárie prezidenta mi oznámili, že prezident Kiska mi chce udeliť vyznamenanie, či to prijmem. Táto formulácia ma zarazila, že či to prijmem,“ opísal a dodal, že to bola nesmoierna česť, hoci si uvedomil,  že je veľa iných ľudí, ktorí by si to zaslúžili.

Na samotnom ceremoniáli ho zaskočilo, ako sa politici správali a niekedy si pripadal ako na nejakom výchovnom koncerte.

Kiskova strana

Prezdent Kiska založil politickú stranu a netají sa záporným stanoviskom voči registrovaným partnerstvám. Stanke sa zasa netají svojou homosexuálnou orientáciou.

„Z tých pár stretnutí, čo sme (s Andrejom Kiskom – pozn. PL.sk) mali, ho poznám ako normálneho a veľmi vnímavého človeka, ktorý po diskusii vie pochopiť, prečo sú niektoré veci pre ľudí dôležité,“ reaguje na túto háklivú tému.

No nepozná vyjadrenia Kisku k tejto problematike, podľa článku Miroslava Kollára (člen Kiskovej strany – pozn PL.sk), kde veľmi jasne a precízne pomenúva, prečo sa k tomu zatiaľ takto stavajú, si urobil názor.

„Celé roky sa všetci politici vyjadrovali, že to nie je dôležitý problém pre spoločnosť. Ak to nie je také dôležité, tak by asi nikoho nemalo vyrušiť, keď sa to schváli. Nejde len o súžitie párov rovnakého pohlavia, ale aj mužov a žien, ktorí nechcú vstúpiť do manželského zväzku. Aj im by to uľahčilo životnú situáciu,“ zdôvodňuje.

Podľa neho je to pre homosexuálov veľmi dôležitá téma, ale majorita si to neuvedomuje, lebo sa jej to netýka.

„Pritom samotné registrované partnerstvá by jej život nijako neovplyvnili. Neohrozuje to žiadnu tradičnú rodinu, len to vyrieši život ľudí, ktorí spolu žijú,“ zdôrazňuje a dodáva, že je zvláštne, že voči tomu najviac vystupujú ľudia, ktorých sa to netýka.

Politika

Podľa Stankeho by protesty ZSS mali pokračovať, lebo sa stále nenaplnilo to, prečo protesty vznikli. „Vidíme, že Fico sa vrátil po nejakej pauze s novou energiou, s jedovatými slinami. V tomto sú naozaj majstri,“ opisuje.

Nevylučuje, že by vstúpil do kampane strán ako Progresívne Slovensko, Spolu alebo Za ľudí.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: AV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nekultúrna opozícia, konflikt na ulici a Čaputovej politické víťazstvo, hodnotí situáciu posledných dní publicista

12:09 Nekultúrna opozícia, konflikt na ulici a Čaputovej politické víťazstvo, hodnotí situáciu posledných dní publicista

Mobilizácia voličov prostredníctvom konfliktu medzi koalíciou PS-Spolu a ĽSNS pred eurovoľbami pomoh…