Stála za brexitom skupinka vyvolených zbohatlíkov? Komentátor si posvietil na pozadie referenda

14. 7. 2016 19:41

Po eufórii niektorých ostrovanov z brexitu prichádza postupné vytriezvenie a začínajú sa vynárať negatíva referenda. Upozorňuje na ne komentátor Marián Balázs a zároveň podčiarkuje fakt, že brexit mohol byť akýmsi pučom určitej skupiny zbohatlíkov a absolventov súkromných škôl.

Stála za brexitom skupinka vyvolených zbohatlíkov? Komentátor si posvietil na pozadie referenda
Foto: TASR
Popis: Dopravná značka pred sídlom Európskej únie v Bruseli
reklama

Komentátor v úvode textu pre Aktuálne.sk poukazuje na negatíva brexitu pre britských občanov. Z referenda je údajne celá bez seba čínska tlač, ktorá jasá nad poklesom hodnoty libry, čo umožňuje Číňanom nakupovať aj luxusný britský tovar. Utrpieť môžu aj univerzity, ktoré dostávali desaťpercentný príspevok práve od Únie.

Balázs cituje zo zahraničného The Financial Times, ktorý podčiarkuje, že brexit bol akýmsi pučom, za ktorým mala stáť hŕstka vyvolených absolventov súkromných škôl, členov prestížneho Bullingdon Clubu. Údajne si budovali mocenské postavenie v krajine bez zasahovania zvonka, bez dozoru Európskej únie. Preto mali voči nej vyvolávať nenávisť a v poslednom čase im v tom pomohli aj barličky v podobe „imigrácie“. „Pre anglických zbohatlíkov to bola hra o moc. Reči o hospodárskej kríze sú im ukradnuté, s ročným príjmom 200-tisíc libier sa ich kríza nedotkne. Milionára Arrona Banksa, hlavného sponzora kampane za brexit, tobôž nie. Dotkne sa tých, čo im naleteli,“ polemizuje komentátor.

Balázs ďalej čerpá aj z magazínu Foreign Policy, ktorého analýzy mali poukazovať na fakt, že pred referendom väčšina celoštátnych denníkov šírila polopravdy a zavádzajúce informácie. „Keď je spoločnosť pod vplyvom demagógov a populistických podvodníkov, politicky nevyspelých lídrov či obskúrnych hnutí, keď je pravda oslabená a faktom prestávame veriť, hrozí katastrofa. Hlúposť vie byť až nebezpečne príťažlivá. Už prvé dopady britského hlasovania by mali byť vážnou výstrahou,“ dodáva publicista.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

18:29 Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

Temný web. Manipulácia cez sociálne médiá. Ako sa dá kúpiť? Ako sa proti nej bojuje? Koľko stojí jed…