Spojené štáty opätovne otvorili hraničný priechod do Mexika po zásahu voči migrantom

26. 11. 2018 11:30

Spojené štáty opätovne otvorili hraničný priechod do Mexika na juhu Kalifornie po tom, čo sa stovky stredoamerických migrantov pokúsili preliezť plot a americkí agenti proti nim použili slzotvorný plyn, informovala v pondelok agentúra AFP.

Spojené štáty opätovne otvorili hraničný priechod do Mexika po zásahu voči migrantom
Foto: TASR
Popis: Armáda USA, ilustračné foto

Približne 500 migrantov v nedeľu vyrazilo k hraničnému plotu pri meste Tijuana v obavách, že budú musieť ostať v Mexiku, kým nevybavia ich žiadosti o azyl.

Fotograf AFP uviedol, že migranti sa oddelili od pokojného pochodu na pohraničnom moste a pokúsili sa preliezť kovovú bariéru s cieľom dostať sa na územie Spojených štátov. Podľa agentúry AP americkí agenti použili proti migrantom slzotvorný plyn.

Mexické ministerstvo vnútra v reakcii na incident vyhlásilo, že migranti, ktorí sa pokúsili "násilne" prekročiť hranicu do Kalifornie budú deportovaní. 

Pohraničná stráž so sídlom v San Diegu následne na Twitteri informovala, že priechod San Ysidro - jeden z najfrekventovanejších medzi USA a Mexikom - dočasne uzavreli pre cestnú dopravu aj chodcov.

Uzávierku priechodu po niekoľkých hodinách zrušili.

Americká ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kirstjen Nielsenová obvinila migrantov z pokusu o ublíženie na zdraví tým, že "hádzali projektily" na príslušníkov pohraničnej stráže. "Ako som opakovane uviedla, ministerstvo vnútornej bezpečnosti nebude tolerovať tento druh bezprávia a nebude váhať uzavrieť vstup do krajiny z dôvodov bezpečnosti a ochrany verejného zdravia," povedala Nielsenová a dodala, že USA bude páchateľov trestne stíhať.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Táto zvrátená ideológia sa nikdy nesmie dostať k moci, apeloval premiér

18:20 Táto zvrátená ideológia sa nikdy nesmie dostať k moci, apeloval premiér

Žijeme v čase, keď fašistické myšlienky opäť ožívajú a hľadajú si svoje plazivé cesty k ľuďom. Preto…