Spiegel: Ukrajina je v žalostnom stave. Koniec

22. 8. 2017 8:00

Nadšenie mediálneho mainstreamu z „novej a lepšej“ Ukrajiny začína postupne vyprchávať. Nemecký magazín Spiegel sa konkrétne venuje „vyobcovaniu“ Michaila Saakašviliho z Ukrajiny.

Spiegel: Ukrajina je v žalostnom stave. Koniec
Foto: SITA
Popis: Ukrajinský prezident Petro Porošenko
reklama

Keď bol pred tromi rokmi za značnej podpory Európskej únie a Spojených štátov zbavený svojho úradu legálne zvolený (hoci zároveň značne skorumpovaný) prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč, vyzerala budúcnosť Ukrajiny veľmi optimisticky. Ako však bez obalu píše nemecký magazín: „Ukrajina sa nachádza v žalostnom stave.“ „Boj proti korupcii sa neskončil víťazne, pretože sa ani poriadne nezačal,“ konštatuje lapidárne Spiegel.

Viktor Janukovyč

Viktor Janukovyč. Zdroj: TASR/AP Photo/Vesti24 via Associated Press Television

Hoci nové vládnuce elity sľubovali, že uskutočnia demokratické reformy, ich úspešnosť je asi rovnaká ako v prípade boja proti korupcii. Jedným zo symbolov snahy Petra Porošenka a spol. bolo vymenovanie niekdajšieho prezidenta Gruzínska Michaila Saakašviliho za guvernéra regiónu Odesa. Saakašvili si získal povesť reformátora a predstaviteľa podobnej revolúcie, aká prebehla na Ukrajine. Desiatky rokov trvajúce priateľstvo oboch mužov sa však teraz skončilo.

Saakašvili prichádzal na Ukrajinu ako hviezda medzinárodného formátu a len máloktorý z rodených ukrajinských politikov sa tešil takej dôvere vládnuceho establishmentu a obyvateľstva ako práve on. Pred dvoma rokmi svojmu bývalému spolužiakovi z kyjevskej univerzity Porošenko slávnostne udelil ukrajinské občianstvo, ale koncom júla mu ho – s oveľa menšou slávou – odňal. No a keďže Saakašvili už nemá ani gruzínske občianstvo, je teraz v zmysle medzinárodného práva bezdomovec.

Michail Saakašvili

Michail Saakašvili. Zdroj: SITA

„Prípad Saakašvili je len jedným z čriepkov nepríliš optimistického obrazu dnešnej Ukrajiny, ktorej prezident Porošenko sústreďuje vo svojich rukách čím ďalej, tým viac moci a z ktorej v obrovskom množstve odchádzajú mladí ľudia za prácou do zahraničia,“ píše nemecký magazín a pripomína, že Saakašvili bol doma v Gruzínsku porazený pred piatimi rokmi. Mnoho jeho spojencov skončilo vo väzení a on sám v roku 2013 odišiel do New Yorku.

„V Spojených štátoch sa podľa svojich slov nudil, a tak prišiel Majdan z jeho pohľadu v ten pravý čas. Spočiatku sa zdalo, že jeho spojenie s Ukrajinou bude ideálnou kombináciou. Čoskoro sa však ukázalo, že politická vôľa nebola dostatočne silná. Porošenko nebol na rozdiel od Saakašviliho ani revolucionár, ani odhodlaný reformátor. Porošenko predstavuje predovšetkým produkt ukrajinského oligarchického systému,“ konštatuje nemecký týždenník.

Dnes Saakašvili obviňuje Porošenka z toho, že sa obklopuje len ľuďmi, ktorí majú moc a peniaze. „Keby som vedel to, čo viem teraz, nikdy by som do toho nešiel,“ hovorí dnes Saakašvili, ktorý bol podľa mnohých až veľmi netrpezlivý a neschopný vytvárať potrebné aliancie v politike. So svojím niekdajším priateľom zo štúdií Porošenkom sa rozkmotril zrejme navždy. Posledným klincom do rakvy bolo Saakašviliho konštatovanie, že prezident v Odese podporoval tých najhorších korupčníkov.

Oficiálnym argumentom Porošenka na odňatie ukrajinského občianstva Saakašvilimu bolo to, že niekdajší prezident Gruzínska bol vo svojej krajine trestne stíhaný. Ale panuje presvedčenie, že skutočným dôvodom boli vzájomné napäté vzťahy. Porošenko navyše zbavil Saakašviliho ukrajinského občianstva v čase, keď bol na návšteve svojho strýka v Spojených štátoch. Teraz robia ukrajinské úrady všetko pre to, aby sa Saakašvili nemohol na Ukrajinu vrátiť.

„Pohraničná stráž dokonca prehľadávala kufor auta jedného ukrajinského poslanca v snahe vylúčiť, že ma tam preváža. Verím, že Západ bude na Porošenka vyvíjať tlak a ja budem môcť jeho rozhodnutie súdne napadnúť. Chcem to urobiť, aj keby ten proces neprebiehal spravodlivým spôsobom. Záleží mi na tom, aby si ma aspoň vypočuli,“ hovorí politik bez štátneho občianstva.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Už zajtra budú Slováci rozhodovať o novej vláde. Ako sme volili v minulých voľbách?  Prinášame prehľad

11:29 Už zajtra budú Slováci rozhodovať o novej vláde. Ako sme volili v minulých voľbách? Prinášame prehľad

Voľby do Národnej rady (NR) SR sa budú konať v sobotu 29. februára 2020. Pôjde o v poradí ôsme voľby…