Španielsko: Líder socialistov Sánchez začal rozhovory o zostavení vlády

6. 5. 2019 20:30

Dočasný španielsky premiér Pedro Sánchez sa v pondelok stretol s lídrom opozičnej konzervatívnej Ľudovej strany (PP) Pablom Casadom. Išlo o prvé Sanchezovo stretnutie zamerané na vytvorenie novej vlády po aprílových predčasných voľbách, informovala agentúra AP.

Španielsko: Líder socialistov Sánchez začal rozhovory o zostavení vlády
Foto: TASR
Popis: Pedro Sánchez

Sánchezova Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) vo voľbách z 28. apríla zvíťazila. Nezískala však parlamentnú väčšinu potrebnú na to, aby mohla vládnuť samostatne.

Casado po pondelňajšom stretnutí uviedol, že jeho strana nepodporí Sánchezovo zotrvanie v úrade premiéra. Zostáva však otvorená dohodám o budúcej legislatíve v oblasti dôchodkov, rodovo motivovaného násilia a národnej bezpečnosti.

Líder konzervatívcov chcel podľa vlastných slov od Sáncheza v prvom rade ubezpečenie, že budúca "vláda nebude závisieť od strán, ktoré chcú rozdeliť Španielsko". Líder PP mal na mysli poslancov baskických a katalánskych separatistických strán, ktorých podporu môžu socialisti potrebovať na získanie väčšiny v parlamente.

PP vo voľbách prišla o viac ako polovicu svojich kresiel, no aj tak zostala najsilnejšou opozičnou stranou.

Sánchez sa má v utorok stretnúť s predsedom liberálnej strany Občania (Ciudadanos) Albertom Riverom a lídrom krajne ľavicovej aliancie Zjednotení môžeme (Unidos Podemos) Pablom Iglesiasom.

Očakáva sa, že všetci zúčastnení posunú uzatváranie dohôd o novej vláde až na obdobie po voľbách do Európskeho parlamentu (EP) a španielskych komunálnych voľbách, uvádza AP. Obe hlasovania sa v Španielsku uskutočnia v ten istý deň 26. mája.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smer chce vyhrať. Víťazstvo kotlebovcov by bola potupa, odkazuje Fico

21:58 Smer chce vyhrať. Víťazstvo kotlebovcov by bola potupa, odkazuje Fico

Pre demokratickú opozíciu bude veľkou potupou, ak ju v tohtoročných parlamentných voľbách predbehne …