Španielski Občania nevstúpia do spojenectva so socialistami

29. 4. 2019 18:15

Španielska stredopravá liberálna strana Občania (Ciudadanos) v pondelok oznámila, že chce stáť na čele politickej opozície v krajine a vylučuje vstup do vládneho spojenectva so socialistami, ktorí zvíťazili v nedeľných predčasných parlamentných voľbách. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Španielski Občania nevstúpia do spojenectva so socialistami
Foto: TASR
Popis: Hovorkyňa španielskej stredopravej liberálnej strany Občania (Ciudadanos) Inés Arrimadasová

Hovorkyňa strany Občania Inés Arrimadasová deň po voľbách odmietla začatie akýchkoľvek rokovaní so Španielskou socialistickou robotníckou stranou (PSOE) súčasného premiéra Pedra Sáncheza.

Okrem Občanov zápasia o vedúce postavenie v pravicovom krídle politického spektra aj dve ďalšie strany, ktorým sa, tak ako celkovo pravici, nepodarilo v dolnej komore parlamentu získať väčšinu.

Stredopraví Občania získali 57 z 350 kresiel, teda viac než v predchádzajúcich voľbách pred troma rokmi, ale stále zaostávajú za svojím konzervatívnym súperom v pravicovom politickom tábore, za Ľudovou stranou (PP), ktorej počet zákonodarcov v dolnej komore (Kongrese poslancov Španielska) sa po nedeľných voľbách znížil o polovicu zo 137 na 66.

Ľudová strana bola dominantnou silou, keď sa ešte pri moci v Španielsku striedali iba konzervatívci a socialisti. Teraz síce PP uznala, že dosiahla zlé výsledky, ale tvrdí, že ostáva vedúcou opozičnou silou.

Santiago Abascal, líder krajne pravicovej strany Vox, ktorá sa "vyšvihla" z nuly na 24 zákonodarcov, v pondelok vyhlásil, že pravica nebola schopná zosadiť Sáncheza práve vinou zlého výkonu Ľudovej strany.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tóth mi volal, či by som nevedel pomôcť Kočnerovi, vypovedal Bödör

10:39 Tóth mi volal, či by som nevedel pomôcť Kočnerovi, vypovedal Bödör

Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör na súde poprel, že by sa akýmkoľvek spôsobom podieľal na sledova…