Španieli sa znova pokúsia zostaviť vládu. Koho nakoniec poveril kráľ?

28. 7. 2016 23:21

Španielsky kráľ Filip VI. poveril dnes, viac ako mesiac po predčasných parlamentných voľbách, zostavením novej vlády úradujúceho premiéra Mariana Rajoya, lídra španielskych ľudovcov z PP, ktorí dostali najviac voličských hlasov.

Španieli sa znova pokúsia zostaviť vládu. Koho nakoniec poveril kráľ?
Foto: SITA
Popis: Španielský kráľ Filip VI.
reklama

Ako po stretnutí s monarchom uviedol predseda španielskej vlády, informoval kráľa, že zatiaľ nedisponuje potrebnou podporou, avšak poverenie prijíma.

Španielsky monarcha dnes stretnutím s Marianom Rajoyom ukončil trojdňové konzultácie s predstaviteľmi významných politických strán, v rámci ktorých sa v paláci Zarzuela severozápadne od Madridu stretol aj s lídrom socialistov z PSOE Pedrom Sánchezom, informoval rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Kým Rajoy je naklonený vytvoreniu veľkej koalície z dvoch spomínaných najsilnejších strán krajiny, Sánchez podľa vlastných slov Filipa VI. informoval, že poslanci PSOE by v prípade kandidatúry Rajoya za premiéra hlasovali v parlamente proti.

Úradujúci premiér dnes varoval, že je potrebné zabrániť v Španielsku ďalšiemu opakovaniu parlamentných volieb a v čo najkratšom čase vytvoriť vládu, pretože krajinu čakajú veľké výzvy.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama

Ďalšie články z rubriky

Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

23:58 Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

Význam prieskumu, podľa ktorého by nová politická strana Petra Pellegriniho, ak by ju založil, získa…