Sorosova univerzita už tu bola. A to, čo tu robila, naozaj nebolo pekné. Václav Klaus spomína

8. 4. 2017 8:01

Václav Klaus v piatkových Lidových novinách vysvetľuje, prečo sa jeho vláda v 90. rokoch postavila proti Stredoeurópskej univerzite (CEU), ktorú v roku 1991 založil miliardár George Soros.

Sorosova univerzita už tu bola. A to, čo tu robila, naozaj nebolo pekné. Václav Klaus spomína
Foto: Hans Štembera
Popis: Václav Klaus
reklama

Denník pripomína, že CEU pôsobila aj v Prahe, ale pre postoje Klausovej vlády v roku 1996 odišla.

„Už je to dávno, na detaily si nespomínam. Základný dojem je však ten, že som pána Sorosa už vtedy považoval za veľké nebezpečenstvo budovania demokracie u nás. Nenamietal som nič proti jeho nadácii v Prahe, ale jeho univerzitu som považoval za veľký problém,“ povedal český exprezident, ktorý bol v tom čase predsedom vlády.

CEU si podľa jeho slov nárokovala na mnoho úľav, výhod. A to česká vláda odmietla – Klaus tvrdí, že sa pred 21 rokmi rozhodla správne.

Maďarský premiér Viktor Orbán obviňuje Sorosa zo skrytého vplyvu na politiku v krajine. Obával sa vtedajší predseda vlády toho istého v Českej republike?

„Áno, obával a obávam sa toho dodnes. Sorosovo meno je pre mňa symbolom totálnej dezinterpretácie slova ,občianska spoločnosť‘; ja som vždy chcel ,spoločnosť občanov‘ s dôvetkom ,spoločnosť slobodných občanov‘. To nechcel a nechce pán Soros. Ten chce spoločnosť vyvolených, a navyše bohatých,“ hovorí Václav Klaus.

„Česká vláda, ktorej som bol predsedom, vtedy ,iba‘ väčšinovo odmietla tejto inštitúcii poskytnúť ďalekosiahle privilégiá a úľavy, ktoré si nárokovala a ktorými podmieňovala svoje fungovanie v Prahe... Neskoršie politické aktivity Georgea Sorosa a ním financovaných inštitúcií v mnohých krajinách sveta potvrdili, že toto rozhodnutie bolo správne,“ tvrdí Klaus.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vam
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…