Sorosova univerzita potvrdila svoje sťahovanie z Budapešti do Viedne

3. 12. 2018 17:00

Budapeštianska Stredoeurópska univerzita (CEU), založená americkým finančníkom Georgeom Sorosom, potvrdila v pondelok svoje rozhodnutie presunúť od septembra 2019 študijné programy akreditované v Spojených štátoch do Viedne. Dôvodom je odmietanie maďarskej vlády podpísať dohodu, ktorá by umožnila ďalšie pôsobenie tejto inštitúcie v Budapešti, informovala v tlačová agentúra AP.

Sorosova univerzita potvrdila svoje sťahovanie z Budapešti do Viedne
Foto: TASR
Popis: Stredoeurópska univerzita (CEU) v Budapešti

Termín podpísania príslušnej dohody medzi maďarskou vládou a americkým štátom New York vypršal 1. decembra. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó pritom v uplynulých dňoch naznačoval, že vláda premiéra Viktora Orbána dohodu nie je ochotná podpísať.

Rektor CEU Michael Ignatieff v pondelok vyhlásil, že univerzita "bola donútená odísť". Takýto krok voči americkej vzdelávacej inštitúcii zo strany členskej krajiny NATO a EÚ je podľa neho "bezprecedentný". CEU zároveň oznámila, že si udrží "akreditáciu ako maďarská univerzita a... bude pokračovať vo vzdelávacej a výskumnej činnosti v Budapešti tak dlho, ako to bude možné".

Vyhostenie CEU je súčasťou "ideologického boja populistického a protiimigračného" maďarského premiéra Viktora Orbána proti Sorosovi a jeho modelu "otvorenej spoločnosti", komentovala AP.

Presun do Viedne ponúkol CEU ešte vlani v apríli vtedajší rakúsky kancelár Christian Kern. Urobil tak po tom, ako maďarský parlament schválil novelu vysokoškolského zákona sprísňujúcu podmienky pre zahraničné univerzity.

CEU bola zriadená v roku 1991; ide o univerzitu akreditovanú v Spojených štátoch so sídlom v Budapešti. Jej zakladateľa, liberálneho amerického miliardára Soros, považuje Orbánova vláda za svojho úhlavného nepriateľa.

Podpísanie dohody o činnosti CEU v Maďarsku požadovalo 24. novembra v Budapešti niekoľko tisíc demonštrantov.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čaputová: Vládu s Kotlebom by som vymenovala, z obžalovaného Kisku by som premiéra neurobila...

15:49 Čaputová: Vládu s Kotlebom by som vymenovala, z obžalovaného Kisku by som premiéra neurobila...

Ak ĽSNS vyhrá tohtoročné parlamentné voľby, prezidentka Zuzana Čaputová vstúpi s touto stranou do ro…