Sorosova univerzita na Slovensku nebude

6. 4. 2017 11:00

Prestížna Stredoeurópska univerzita, založená americkým finančníkom Georgeom Sorosom, si zrejme bude musieť hľadať nové priestory v zahraničí. Dôsledkom novely maďarského vysokoškolského zákona bude totiž pravdepodobne nútená odsťahovať sa zo svojich súčasných priestorov v Budapešti. Posledné týždne preto zaznievali na Slovensku hlasy, ktoré volali po tom, aby sa univerzita presťahovala práve do našej krajiny. Ministerstvo školstva však túto myšlienku zavrhlo.

Sorosova univerzita na Slovensku nebude
Foto: TASR
Popis: George Soros
reklama

Maďarská vláda tento týždeň schválila novelu vysokoškolského zákona, v ktorej dôsledku bude musieť s najväčšou pravdepodobnosťou krajinu opustiť viacero vysokých škôl. Medzi ohrozenými vysokými školami je aj prestížna Stredoeurópska univerzita, ktorú založil miliardár a filantrop George Soros, doposiaľ sídliaca v Budapešti, ktorá si zrejme bude musieť hľadať nové pôsobisko v zahraničí. O novele zákona sme písali TU alebo TU.

O Stredoeurópsku univerzitu už medzičasom prejavili záujem naši susedia v Česku aj Rakúsku a prestížnu školu pozývajú presťahovať sa k nim. Česi už dokonca ponúkli univerzite konkrétne priestory v Prahe a podobná situácia je aj v litovskom hlavnom meste Vilniuse. Slovensko o univerzitu však záujem nejaví. Spomedzi spomínaných záujemcov je pritom najbližším susedom Maďarska a pre univerzitu by potenciálne sťahovanie sa do Bratislavy predstavovalo presun len o niečo vyše 150 kilometrov. Navyše už pri jej založení sa hovorilo aj o Bratislave.

Sorosovu CEU tu nepotrebujeme, tvrdí minister

Vláda sa o univerzitu nezaujíma. Hovorkyňa vlády Beatrice Szabóová odkázala pre denník SME, že k problematike poskytne stanovisko ministerstvo školstva. Podľa šéfa rezortu školstva Petra Plavčana u nás Stredoeurópsku univerzitu nepotrebujeme a volať ju nebudeme. Nebolo by to korektné, máme dosť vlastných, odkázal minister. „Skôr si viem predstaviť internacionalizáciu našich verejných vysokých škôl,“ vyhlásil pre Denník N.

Analytik Eduard Chmelár si pri Plavčanových výrokoch klopká na čelo. Na svojom profile na sociálnej sieti sa rozohnil. „Odkázal (minister Plavčan, pozn. redakcie), že máme dosť našich univerzít, a preto by nebolo korektné volať sem Sorosovu... Isteže. Nebolo by korektné, keby k Dubnickému technologickému inštitútu a Vysokej škole v Sládkovičove pribudla jedna zo stovky najlepších univerzít sveta, na ktorej prednášajú nositelia Nobelových cien a ktorej diplomy sa uznávajú aj mimo Európy. A vôbec, načo nám je nejaká Stredoeurópska univerzita, keď máme Stredoeurópsku vysokú školu v Skalici... Neuveriteľné!“ napísal Chmelár. „Prepáčte mi ten sarkazmus, ale keby takto uvažoval nejaký anonymný pablb hejtujúci z dlhej chvíle pod článkami na internete, ničomu sa nečudujem. Ale ak toto povie najvyšší predstaviteľ nášho rezortu školstva, kde v tejto krajine sa dá ešte spoliehať na zdravý rozum?“ počastoval politológ ministra.

„Keby v Maďarsku zatvárali fabriku na kovové súčiastky alebo spracovanie dreva, išli by sme sa potrhať, aby sme ju získali. Ale keď máme možnosť získať prestížnu inštitúciu s pridanou hodnotou, vďaka ktorej by naši najtalentovanejší študenti nemuseli utekať do zahraničia a naopak, prichádzali by k nám vedci svetového formátu, správame sa ako obmedzení zadubenci, ktorí nedovidia za humno a ich svet sa končí za plotom vlastnej záhradky,“ poukázal Chmelár. Súhlasí s ním aj riaditeľka projektu To dá rozum a analytička pre oblasť vysokého školstva Renáta Králiková. „Za každú cenu lákame montážne haly, ktoré ani až tak neprispievajú k rastu konkurencieschopnosti Slovenska. Táto škola by pritom bola najlepším krokom pre našu vedu a vzdelávanie,“ uviedla. CEU podľa rebríčkov World University Rankings patrí medzi 150 najlepších univerzít v Európe, zatiaľ čo naša najväčšia Univerzita Komenského sa umiestnila o viac ako 140 priečok nižšie.

Výzva prezidentovi a vláde

Na Slovensku sa už minulý týždeň začali ozývať hlasy, aby sa univerzita presťahovala k nám. Už pri jej založení sa totiž uvažovalo, že by sídlila v Bratislave, konkrétne v budove dnešnej Národnej rady Slovenskej republiky. Na internete sa v utorok objavila aj výzva adresovaná prezidentovi Andrejovi Kiskovi aj vláde na čele s Robertom Ficom, ktorej signatári, medzi nimi aj mnohé osobnosti z verejného života, žiadajú osloviť CEU a jej zakladateľa Georgea Sorosa s návrhom na jej presídlenie do Bratislavy.

Za pozvanie univerzity na Slovensko je aj viacero poslancov parlamentu. Medzi nimi nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, saskári Martin Poliačik a Juraj Droba či poslankyňa Obyčajných ľudí Veronika Remišová. Naopak, proti sú napríklad poslanci Sme rodina Boris Kollár a Milan Krajniak. Viac o názoroch našich politikov na pozývanie CEU sme písali TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…