Sorosa už majú plné zuby. Spravme mu čiaru cez rozpočet, vyzývajú americkí senátori

20.3.2017 6:00

Skupina senátorov vyzvala šéfa americkej diplomacie, aby vyšetril, či George Soros používa na sponzorovanie svojich aktivít vo svete aj peniaze daňových poplatníkov. Americký miliardár maďarského pôvodu reagoval článkom, v ktorom otvorene priznal, že už dekády podporuje migrantov po celom svete. Sorosovi kritici ho vinia, že pomocou siete svojich nadácií ovplyvňuje voľby vo viacerých krajinách sveta.

Sorosa už majú plné zuby. Spravme mu čiaru cez rozpočet, vyzývajú americkí senátori
Foto: SITA
Popis: George Soros
Šestica členov amerického Senátu poslala ministrovi zahraničných vecí USA Rexovi Tillersonovi otvorený list, v ktorom ho vyzývajú, aby dal prešetriť podozrenia, že Soros používa na ovplyvňovanie politiky v zámorí štátne peniaze prostredníctvom fondu USAID. Informácie, že americký miliardár dotuje cez svoje fondy ľavicovo orientované zoskupenia po celom svete, dostali senátori od zahraničných diplomatov. 
 
Senátor Mike Lee z Utahu uviedol, že spolu s kolegami má podozrenie, že peniaze z fondu USAID podporujú „extrémnych a niekedy násilných politických aktivistov“, zatiaľ čo „pracujú na znižovaní dôležitosti umiernených a konzervatívnych“ spôsobov vládnutia. 
 
V kritike údajného sponzoringu ľavicových extrémistov v zahraničí sa šiesti senátori zamerali na Albánsko a Macedónsko. Práve do druhej menovanej tiekli peniaze z amerického fondu medzinárodnej pomoci USAID cez Open society foundation (OSF), ktorej pobočku má Soros aj na Slovensku (Nadácia otvorenej spoločnosti). 

Pomoc alebo cielená agenda?

Práve peniaze z USAID umožnili založenie macedónskej pobočky OSF, ktorá podľa senátorov „pretlačila progresívnu agendu a oživila politickú ľavicu“. V otvorenom liste šéfovi diplomacie senátori ďalej píšu, že zahraničná pomoc z USA by sa nemala používať na propagovanie politickej agendy, ak to nie je v záujme bezpečnosti alebo ekonomických príležitostí Spojených štátov. 
 
„Mali by sme byť obzvlášť obozretní pri presadzovaní politík, ktoré zostávajú kontroverznými aj v našej krajine a ktoré by mohli potenciálne poškodiť naše vzťahy s obyvateľmi krajiny prijímajúcej pomoc,“ píše sa v liste adresovanom ministrovi zahraničných vecí USA. 
 
Tak ako o spomínanom Macedónsku, aj o Albánsku sa objavili podľa senátorov správy, že sa Sorosova Nadácia otvorenej spoločnosti mieša do politiky prostredníctvom USAID. Údajne bola za kontroverznou reformou, ktorá mala dať premiérovi ľavicovo orientovanej vlády do rúk kontrolu nad justíciou. 
 
Senátori sa odvolávajú na rešpektovaného albánskeho diplomata, ktorý tvrdí, že americkí diplomati a Sorosom podporované organizácie sa spojili, aby zatlačili na politiku a dosiahli tak svoje ciele. „Považujeme tieto správy za neradostné a ak sú pravdivé, sú aj vysoko problematické,“ napísali senátori v liste. 
 
S novou administratívou je podľa šestice senátorov načase, aby rezort diplomacie overil, kam idú peniaze daňových poplatníkov. „Musíme sa chopiť tejto dôležitej chvíle na začiatku administratívy, aby sme zistili, ako sa nakladá so všetkými našimi daňami v záujme zastavenia aktivít, ktoré podnecujú politické nepokoje, znevažujú národnú suverenitu a občiansku spoločnosť a najmä podkopávajú naše snahy vybudovať výhodné medzinárodné vzťahy,“ dodáva list. 

Čo na to filantrop?

Americký multimiliardár maďarského pôvodu si však z toho, že senátori volajú po vyšetrovaní aktivít jeho nadácie, zdá sa, veľkú hlavu nerobí. Dva dni po zaslaní otvoreného listu šéfovi americkej diplomacie vydal George Soros pod vlastným menom článok v denníku New York Times. V ňom sa vyjadruje kriticky na adresu migračnej politiky Donalda Trumpa a na rovinu priznáva, že podporuje migrantov po celom svete. 
 
Vítanie migrantov a ľavicovo orientovaná politika idú ruka v ruke a aj preto senátori Sorosa vinia zo snáh ovplyvňovať politiku v zahraničí smerom doľava. „Sám som migrant a americký občan, a ako filantrop som podporoval migrantov po celom svete vyše 30 rokov,“ píše americký miliardár vo svojom príspevku na stránkach NY Times. 
 
Soros nezabudol pripomenúť, že sa mu nepozdáva, ako Trump podľa neho urobil zo všetkých migrantov kriminálnikov. Padli kritické slová o múre na hraniciach s Mexikom aj o dočasnom zákaze cestovania do USA pre občanov siedmich vybraných krajín, ktoré obyvateľstvo tvoria zväčša moslimovia. 
 
„Moje srdce je s obeťami násilia, nech už je jeho pôvod akýkoľvek, ale v mene ochrany populácie pred relatívne malým zdrojom obáv, (Trump) označuje všetkých migrantov za kriminálnikov,“ napísal Soros. 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Fico otvorene: Dvojaká kvalita produktov v EÚ pokračuje

19:30 Fico otvorene: Dvojaká kvalita produktov v EÚ pokračuje

Na politickej úrovni bude treba podstatne hlasnejšie hovoriť o dvojakej kvalite potravín, že je to n…