Som Sýrčan. Musíte sa ku mne správať slušne, pani Merkelová ma pozvala, tvrdil polícii jeden z mužov zadržaných v súvislosti so sexuálnym obťažovaním v Kolíne

7. 1. 2016 18:50

Novoročné sexuálne útoky v Kolíne, ktoré podľa svedkov spáchali muži arabského pôvodu, vyvolávajú napätie v nemeckej spoločnosti aj preto, že niektoré médiá vrátane tých verejnoprávnych informovali o udalosti veľmi zdržanlivo.

Som Sýrčan. Musíte sa ku mne správať slušne, pani Merkelová ma pozvala, tvrdil polícii jeden z mužov zadržaných v súvislosti so sexuálnym obťažovaním v Kolíne
Foto: SITA
Popis: Policajné jednotky hliadkujú pred stanicou v Kolíne
reklama

Podľa kritikov verejnoprávna televízia ZDF cenzurovala samú seba, keď mala naopak naplno informovať o tom, čo sa stalo na Nový rok v uliciach Kolína. Vedenie média sa ospravedlnilo za to, že ani v pondelok, 4 dni po útokoch, neuverejnilo v hlavnom večernom spravodajstve ani len informáciu o udalostiach, ktoré pobúrili nemeckú verejnosť.

Nechcú rozhnevať ľudí

Polícia tvrdí, že žiadne väčšie incidenty v tejto súvislosti nezaznamenala, ale denník The Guardian píše o „zúrivej debate“, ktorú nedávne sexuálne útoky vyvolali. Nemci sú nahnevaní najmä preto, že majú pocit, ako keby sa polícia v spolupráci s niektorými médiami iba snažila upokojiť verejnú mienku namiesto toho, aby riešila podstatu problému.

Tou sú podľa svedkov utečenci moslimského pôvodu, ktorí počas Nového roka údajne sexuálne napadli v Kolíne až stovku žien. Na internete sa okamžite ozvali kritici Angely Merkelovej, ktorí tvrdia, že situácia je výsledkom politiky nemeckej kancelárky. Vlani prišlo do Nemecka 1 milión 100-tisíc utečencov a zdá sa, že minimálne jeden z nich bol aj medzi novoročnými sexuálnymi deviantmi.

„Som Sýrčan. Musíte sa ku mne správať slušne, pani Merkelová ma pozvala,“ povedal polícii jeden z mužov, ktorého zadržali v súvislosti s útokom. Denník The Telegraph zadržaného cituje s odvolaním sa na policajnú správu, ktorá prenikla na verejnosť.

Nemecká verejnoprávna televízia ZDF sa za pomalé informovanie o celej novoročnej kauze z Kolína síce ospravedlnila a uviedla, že ide o vážne pochybenie službu konajúceho editora, ale kritici  tvrdia, že išlo len o premyslený krok, ako nevyvolávať vášne v spoločnosti, ktorá je už aj bez toho dosť rozdelená názormi na príchod utečencov. ZDF na svojich stránkach nezabudla informovať, že správy o útokoch migrantov na ženy v Kolíne iba pomáhajú antiislamskému hnutiu PEGIDA.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…