Sólymos: Dohoda musí vzniknúť predovšetkým medzi dvoma veľkými stranami

29. 10. 2019 9:52

Parlamentná strana Most-Híd aj naďalej hľadá riešenie pre vytvorenie efektívnej spolupráce. Po pondelkových (28. 10.) rokovaniach s SMK to uviedol člen predsedníctva Mosta-Híd László Sólymos. TASR o tom informovala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme.

Sólymos: Dohoda musí vzniknúť predovšetkým medzi dvoma veľkými stranami
Foto: TASR
Popis: László Sólymos
reklama

„Uvedomujeme si zodpovednosť za zabezpečenie reprezentácie národnostných menšín a regiónov v ďalšom parlamente. Sme presvedčení, že dohoda musí vzniknúť predovšetkým medzi dvoma veľkými stranami," povedal Sólymos.

Ako uviedla Magdeme, strana je v sporných otázkach schopná kompromisov a "v záujme predvolebnej spolupráce rovnaký prístup očakáva aj od ďalších subjektov".

Nedohoda voličov zneistí a odradí od účastí vo voľbách, pripomenula maďarská strana.

Most-Híd je naďalej presvedčený, že základom širokej predvolebnej spolupráce má byť dohoda dvoch relevantných strán, Mosta-Híd a SMK.

"Strana je tiež presvedčená, že parlamentná reprezentácia národnostných menšín a regiónov po voľbách v roku 2020 bez dohody s Mostom-Híd bude vážne ohrozená," uviedol Most-Híd.

Strana SMK vyhlásila, že spolupráca však nebude možná bez istých ústupkov. Podľa tlačového tajomníka SMK Róberta Králika je prioritou strany dosiahnutie dôveryhodného politického zastúpenia maďarskej komunity v Národnej rade SR.

Pri spolupráci strán SMK, Most-Híd, Maďarské fórum, MKDA a hnutia Spolupatričnosť je podľa neho podstatné, aby si každá zo zúčastnených strán mohla zachovať svoju identitu a hodnotové zameranie.

Podotkol, že pre SMK je prvoradým cieľom, aby bola nová vláda zostavená bez Smeru-SD, SNS a ĽSNS. Predsedníctvo SMK odmietlo predvolebnú spoluprácu s Mostom-Híd, ktorú predtým vyrokovali delegácie strán.

Podľa vyrokovaného návrhu mali strany spoločne kandidovať aj s MKDA na jednej kandidačnej listine. MKDA mala vytvoriť volebnú stranu s názvom Strana regiónov Most MK. Predsedovia strán nemali byť na čele kandidátky.

SMK po odmietnutí dohody avizovala, že chce naďalej iniciovať stretnutie k ďalšej spolupráci. Maďarské aj ďalšie menšinové strany rokovali o prípadnej predvolebnej spolupráci už počas leta. Spomínali sa viaceré možné spolupráce.

Nateraz sa na spolupráci dohodol len vládny Most-Híd s mimoparlamentnou stranou MKDA.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra sa skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra sa skončila stratou pozície premiéra

ROZHOVOR „Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, ako ju navrhujú, je politizá…