Šokujúce vyjadrenie šéfa Kremľa. Podľa Vladimira Putina Rusko nechce byť superveľmoc

13. 1. 2016 14:42

Z Moskvy prišlo tento týždeň nečakané vyhlásenie. Samotný prezident Vladimir Putin totiž v rozhovore pre nemecký denník Bild uviedol, že Rusko nemá záujem o úlohu svetovej superveľmoci.

Šokujúce vyjadrenie šéfa Kremľa. Podľa Vladimira Putina Rusko nechce byť superveľmoc
Foto: SITA
Popis: Vladimir Putin, prezident Ruskej federácie

Klesajúce ceny ropy, sankcie, ukrajinská kríza a finančne náročná kampaň ruskej armády v Sýrii stoja ruskú štátnu pokladnicu nemalé finančné prostriedky. Putin si preto dobre uvedomuje, že s týmito obmedzeniami, ktoré zaťažujú ruskú ekonomiku, sa môže jeho krajina pasovať prinajlepšom tak na piate miesto v rebríčku svetových ekonomických veľmocí.

Predražený nezmysel

V rozhovore pre nemecký denník Bild Vladimir Putin uviedol aj dôvody, pre ktoré nemá Rusko záujem stať sa svetovou superveľmocou. „Nechceme hrať úlohu superveľmoci. Táto úloha je príliš drahá a je nezmyselná,“ uviedol šéf Kremľa. Putin tvrdí, že ruskú ekonomiku oslabili sankcie Západu, ktoré znemožňujú krajine požičiavať si peniaze na zahraničných trhoch.

Oveľa väčšou ranou ako sankcie je však rapídny pokles celosvetových cien ropy. Od jej vývozu a predaja do zahraničia je totiž Rusko z veľkej časti závislé a padajúce ceny čierneho zlata majú veľmi vážny dopad na ekonomiku krajiny. Putin síce tvrdí, že nechce z Ruska robiť superveľmoc, ale na druhej strane verí, že jeho krajina má „naštartované dobré rozvojové projekty a potenciál“. Podľa odhadov Kremľa by mala ruská ekonomika tento rok rásť o 0,7 % HDP. Medzinárodný menový fond odhaduje tohtoročný rast ruskej ekonomiky podobne na úrovni 0,6 % HDP.

Celý článok si môžete v angličtine prečítať TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

12:54 Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijme demisiu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-H…