Šokujúce odhalenia. Toto riešil zavraždený novinár Kuciak: Údajné prepojenia talianskej mafie na najvyšších politikov

27.2.2018 9:40

Včera otriasla verejnosťou správa o zavraždení investigatívneho reportéra Jána Kuciaka, ktorého zavraždili spolu s jeho priateľkou. Nové informácie dokonca hovoria, že Kuciak pracoval na kauze súvisiacej s ľuďmi blízkymi talianskej mafii. Dokonca sa spomína aj meno Ficovej asistentky Márie Troškovej.

Šokujúce odhalenia. Toto riešil zavraždený novinár Kuciak: Údajné prepojenia talianskej mafie na najvyšších politikov
Foto: TASR
Popis: Mária Trošková

Podľa najnovších informácií, ktoré zverejnil denník Sme, sa Kuciak v posledných mesiacoch zaoberal pôsobením ľudí blízkych talianskej mafii ´Ndrangheta na Slovensku a ich vzťahmi z minulosti s hlavnou štátnou radkyňou premiéra Roberta Fica Máriou Troškovou. ´Ndrangheta je pritom najmocnejšou mafiánskou skupinou v Taliansku.

Trošková ešte v roku 2011 pracovala pre Pavla Ruska. „Potom sa však zoznámila s jedným podnikateľom talianskeho pôvodu, ktorý sa okrem iného venoval slnečným elektrárňam a prešla k nemu,“ povedal Rusko pre Plus 7 dní v roku 2016.

Opis má nasvedčovať tomu, že pracovala pre podnikateľa talianskeho pôvodu Antonina Vadalu, ktorý pôsobí na Slovensku. V obchodnom registri sa jeho meno uvádza pri 32 firmách, z nich desať sa venovalo práve biznisu s fotovoltikou. Dnes sa jeho meno nachádza v obchodnom registri v šiestich firmách.

Muž s rovnakým menom a dátumom narodenia sa má dokonca podľa denníka objavovať v zatýkacom príkaze talianskych policajných orgánov. „V druhom prípade podľa súdneho príkazu, ktorý má denník Sme k dispozícii k nahliadnutiu, ´Ndrangheta využívala Vadalu na pomoc s prepravou tovaru.

Talianska polícia zachytila telefonáty medzi Vadalom a Francescom Zindatom, ktorý bol regionálnym šéfom skupiny. Talianske súdy ho pred dvoma rokmi poslali do väzenia,“ píše denník s tým, že stíhanie proti Vadalovi však zastavili pre nedostatok dôkazov.

Trošková podnikala vo firme s človekom, ktorý má údajne blízko k talianskej mafii

Mária Trošková bola od augusta 2011 do júna 2012 spoločníčkou a spolumajiteľkou firmy GIA Management. Firmu zakladala práve s Antoninom Vadalom.

Po tom, ako Vadala v roku 2015 firmu GIA Management, ktorú zakladal s Troškovou, opustil, stal sa jej majiteľom Pietro Catroppa. Catroppa od roku 2016 vlastní aj firmu Prodest, v ktorej bol v minulosti spoločníkom aj bývalý poslanec Smeru Viliam Jasaň a terajší šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na úrade vlády.

Firmu Prodest dokonca počas šiestich mesiacov minulého roka monitorovala aj Slovenská informačná služba. Súd však nepovedal prečo.

Zaujímavosťou je, že Trošková sa v roku 2014 objavila ako poslanecká asistentka Viliama Jasaňa (Smer). „Odišla asistentka, ktorú som mal, a jeden priateľ mi odporučil túto ženu,“ povedal Jasaň v marci 2015, krátko po tom, ako Trošková nastúpila do úradu predsedu vlády. Kto odporučil Jasaňovi Troškovú, zrejmé nie je.

Už v roku 2016 písal denník Plus JEDEN DEŇ, že k Viliamovi Jasaňovi má blízko práve Talian Antonino Vadala, ktorý mal zoznámiť Troškovú s Jasaňom. Fico však nikdy nevysvetlil, prečo si Troškovú zobral za svoju asistentku.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Viem presne, čo by som urobil, povedal v reakcii na Glváča Bugár. Treba sa ho opýtať, reaguje Smer

16:32 Viem presne, čo by som urobil, povedal v reakcii na Glváča Bugár. Treba sa ho opýtať, reaguje Smer

Bugár tiež podotkol, že má s informáciami a medializovanou komunikáciou z Threemy vlastné skúsenosti