Šokujúce! Babiš ostro zaútočil na šéfa ODS Fialu. Na citlivom mieste

10. 7. 2019 16:25

Zrušiť v Česku priamu voľbu prezidenta, pretože Miloš Zeman údajne porušuje ústavu? Navrhuje to šéf ODS Petr Fiala. Návrh však nemá šancu prejsť, ostro proti je okrem iných aj premiér Andrej Babiš, ktorý Fialove slová odmietol v obsiahlom vyjadrení pre PL.

Šokujúce! Babiš ostro zaútočil na šéfa ODS Fialu. Na citlivom mieste
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš

Prezident Miloš Zeman podľa predsedu občianskych demokratov rozvracia ústavný systém Českej republiky, preto by sa mala zrušiť priama voľba a vrátiť späť parlamentná voľba hlavy štátu.

„Priama voľba prezidenta viedla iba k tomu, že prezident má pocit, že porušovanie ústavy je dovolené, pretože získal vyše polovicu hlasov voličov, a teda má akýsi silný mandát na čokoľvek.

To však nie je pravda: právomoci prezidenta zostali rovnaké a takisto aj jeho povinnosti vrátane rešpektu k ústave a jej tradícii,“ myslí si Fiala.

Podľa jeho slov sa zmenilo to, akým spôsobom s ústavou prezident zaobchádza.

„Čo sa však bohužiaľ zmenilo, je spôsob zaobchádzania s ústavou a jej interpretácia prezidentom. Preto je nutné tohto nebezpečného protiparlamentného džina svojvôle vrátiť späť do fľaše, treba vymyslieť také pravidlá, aby každý musel dodržiavať ústavu a aby za jej nedodržiavanie mohol byť primerane sankcionovaný.

A treba začať diskusiu o návrate k našej dobrej ústavnej tradícii, totiž voľbe prezidenta Parlamentom Českej republiky,“ uviedol Fiala v texte, ktorý publikoval server forum24.cz.

Petr Fiala

Petr Fiala  Zdroj: Hans Štembera

PL sa spýtali predsedu hnutia ANO a premiéra Andreja Babiša, čo na Fialove slová hovorí a či by sa skutočne nemala vrátiť parlamentná voľba hlavy štátu.

Podľa Babiša by mal Fiala vrátiť vysokoškolský diplom.

„Pán predseda Fiala by mal asi vrátiť diplom. Počuť toto od profesora politológie je pre mňa šokujúce. To chce naozaj zrušiť voľby s najvyššou účasťou len preto, že sa mu momentálne nepáči, koho si ľudia vybrali?“ uviedol Babiš.

Český predseda vlády ďalej pripomenul, akým spôsobom prebiehali posledné voľby prezidenta parlamentom.

„To chce naozaj zobrať občanom ich právo na výber prezidenta a volá po tom, aby zase prebiehali nedôstojné ťahanice a handle v parlamente? Ja to nechápem. Tým skôr, že priamu voľbu prezidenta prijala vláda Petra Nečasa, kde pán Fiala tiež pôsobil. Za prijatie v roku 2012 hlasovali takmer všetci poslanci ODS, VV a TOP 09,“ pokračoval.

„Bohužiaľ ODS často mení názory, ako sa im to práve hodí. Je to zlý návrh a hnutie ANO ho určite nepodporí. My naopak chceme priamu voľbu aj pre starostov,“ konštatoval premiér Babiš pre PL.

Debata o tom, či by mali prezidenta v Česku aj naďalej voliť občania v priamej voľbe, sa dnes neobjavuje prvýkrát. Občas s návrhom opätovnej parlamentnej voľby prichádzajú politici v čase, keď kritizujú prezidenta za niektoré jeho kroky či za údajnú nečinnosť.

Teraz ide o prípad, keď Miloš Zeman odmieta prijať demisiu ministra kultúry Antonína Staňka (ČSSD) a nahradiť ho nominantom vedenia sociálnej demokracie Michalom Šmardom.

Staněk na základe tlaku vedenia strany podal demisiu v máji, len pár dní predtým mu však vedenie strany vyjadrilo dôveru a oznámilo, aby pokračoval vo svojej práci.

Miloš Zeman

Miloš Zeman. Zdroj: TASR

Prezident Miloš Zeman hovorí o tom, že Staňkovi sa podarilo vypátrať korupčné a nehospodárne konanie v organizáciách spadajúcich pod ministerstvo kultúry a mal by tak mať možnosť v pátraní pokračovať.

Podľa šéfa ČSSD Jana Hamáčka je krajina na prahu ústavnej krízy a reálne hrozí pád vládnej koalície.

Naopak premiér Babiš žiadnu krízu nevidí a uvádza, že robí všetky možné kroky na to, aby sa s prezidentom dohodol.

Ďalšie riešenie sporu bude prebiehať v piatok, keď prezident prijme zároveň šéfa ČSSD Hamáčka a ministra kultúry Staňka.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Radim Panenka
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

AKTUALIZOVANÉ Odročili proces v kauze prípravy vraždy Volzovej. Rusko a mafiáni sa opäť stretli na súde

13:58 AKTUALIZOVANÉ Odročili proces v kauze prípravy vraždy Volzovej. Rusko a mafiáni sa opäť stretli na súde

AKTUALIZOVANÉ Pred trojčlenným senátom Okresného súdu Bratislava II (OS) pokračoval v piatok po takm…