Šokujúca správa z USA. Takto vraj zaobchádzajú s nelegálnymi imigrantmi na hraniciach

9.12.2016 21:30

Americká pohraničná hliadka používa ako zbraň arizonskú púšť, kam Mexičanov a iných obyvateľov Strednej Ameriky zaháňa. Podľa štúdie americkej iniciatívy s názvom No More Deaths sa od deväťdesiatych rokov stratili v púštnej divočine desaťtisíce prisťahovalcov a najmenej šesťtisíc ich tam prišlo život. Píše o tom server Lidovky.cz.

Šokujúca správa z USA. Takto vraj zaobchádzajú s nelegálnymi imigrantmi na hraniciach
Foto: pixabay.com
Popis: Ilustračné foto: vlajka USA

Pohraničníci prenasledujú ľudí, ktorí nelegálne prekračujú hranice, do púšte, kde ich následne rozoženú. Nechajú ich tam ranených, mŕtvych alebo stratených, píše server. „Verejne tolerované zmiznutie tisícov ľudí za americko-mexickými hranicami je jedným z veľkých zločinov našej doby,“ uvádza sa v štúdii zverejnenej v stredu.

Okrem údajne zámernej taktiky vedúcej k smrti prisťahovalcov kritizuje iniciatíva No More Deaths pohraničnú hliadku, ktorá stráži hranice s Mexikom a pozostáva z 18-tisíc mužov, aj za sabotáž humanitárnej pomoci a diskrimináciu migrantov, ktorí potrebujú prvú pomoc.

Podľa zistení štúdie, ktorá sa zaoberala 544 konkrétnymi prípadmi zmiznutia, sa od deväťdesiatych rokov stratili v púšti desaťtisíce ľudí, len za uplynulý rok to bolo 1 200 ľudí. „Ak niekto týchto ľudí nájde, skončia v nápravných zariadeniach, márniciach alebo ako kostry priamo na púšti. Veľké množstvo z nich je nájdené v neidentifikovateľnom stave,“ napísali aktivisti.

Správa arizonských advokátov obviňuje hliadku, že jej pohraničníci organizujú plánované hony na migrantov, ktoré vedú k vážnym zraneniam a úmrtiam. Cituje napríklad prípad mladého muža zo Salvadoru, ktorý prešiel hranice v roku 2015. Po úteku pred hliadkou do púšte napísal textovú správu svojej rodine, v ktorej uviedol, že má pravdepodobne zlomenú nohu. Odvtedy je jeho osud neznámy. Štyridsať percent naháňačiek údajne končí tým, že sa migranti „vyparia“ zo sveta.

Ako server ďalej uvádza, v štúdii sú uvedené aj príklady použitia prehnanej sily zo strany pohraničníkov – bitky, kopance, zrazenie autom, zastrašovanie a hryzenie psami. Je zdokumentované, že v 48 prípadoch zabila unikajúcich migrantov priamo pohraničná hliadka.

Samotná pohraničná hliadka eviduje od deväťdesiatych rokov 6 000 obetí medzi migrantmi. Podľa iných hlasov je však počet mŕtvych migrantov ešte vyšší, pretože veľa ľudí sa nikdy nenašlo.

Celý text si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vam

Ďalšie články z rubriky

Bude sa protestovať? Matovič dal takéto ultimátum Gálovi aj Pellegrinimu

12:47 Bude sa protestovať? Matovič dal takéto ultimátum Gálovi aj Pellegrinimu

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič vyzval ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) a premiéra Pet…