Šokujúca SMS od Babiša: týka sa Merkelovej

13. 6. 2019 11:25

Merkelová šéfkou Európskej komisie na popud českého premiéra a krajín Vyšehradskej štvorky? „Nie je to pravda,“ odmietol vo vyjadrení pre PL.cz tvrdenie „vlastných“ Lidových novín premiér Andrej Babiš.

Šokujúca SMS od Babiša: týka sa Merkelovej
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš

Server Lidovky.cz, ktorý patrí do firmy zo zvereneckého fondu premiéra Andreja Babiša, prišiel s tvrdením, že premiéri krajín Vyšehradskej skupiny budú presadzovať na summite EÚ v Bruseli, aby sa novou predsedníčkou Európskej komisie po dosluhujúcom Junckerovi stala nemecká kancelárka Angela Merkelová.

V článku sa uvádza, že český predseda vlády zvolal lídrov Poľska, Slovenska a Maďarska na mimoriadne stretnutie vo štvrtok do Budapešti, kde budú ladiť noty pred európskym summitom a riešiť jednotný názor V4 na budúceho šéfa Komisie.

„Rozhodovanie o vysokých postoch v EÚ prirovnáva Babiš k Hre o tróny. Premiéri V4 by na čele Európskej komisie radi videli nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Tá to síce nedávno odmietla, ale podľa zdroja LN teraz oznámila, že ak by intenzita trvala, možno by ju to zaujímalo,“ uviedol server Lidovky.cz.

Angela Merkelová

Angela Merkelová Zdroj: TASR

Problém je v tom, že realita je presne opačná. PL.cz sa spýtali Andreja Babiša, ako sa veci majú, a ten to jasne odmietol. „Nie je to pravda,“ napísal redakcii v SMS správe.

Pomyselná bitka či, ako hovorí Babiš, hra o tróny sa na poli EÚ už začala. Napriek tomu bude proces trvať dlhší čas. Predsedu Európskej komisie navrhuje Európska rada (zložená z hláv štátov alebo premiérov členských krajín – pozn. red.) a schvaľuje Európsky parlament.

Medzi členskými krajinami Únie panujú nezhody v otázke spôsobu, akým by sa mal po voľbách vyberať nový šéf Komisie. Väčšina sa usiluje o to, aby sa predsedom Komisie stal spitzenkandidát (celoúniový líder – pozn. red.) najsilnejšej frakcie europarlamentu.

Ďalší členovia EÚ vrátane štátov Vyšehradskej štvorky presadzujú iný spôsob výberu, ktorý nebude brať tzv. spitzenkandidátov vôbec do úvahy a hlavou Komisie by mohol byť prakticky ktokoľvek, na kom bude panovať zhoda.

Odpor proti systému spitzenkandidátov dáva český premiér najavo dlhodobo. Podľa Babiša je nutné Európsku komisiu odpolitizovať. Mala by z nej byť servisná úradnícka organizácia a nie európska vláda, ktorá bude robiť politiku a hovoriť členským štátov do toho, čo majú alebo nemajú robiť.

Pred časom sa objavili úvahy o tom, že by Vyšehradská skupina mohla do kresla, ktoré čoskoro uvoľní Jean-Claude Juncker, posadiť ostrieľaného slovenského diplomata a súčasného eurokomisára Maroša Šefčoviča.

Web Lidovky.cz neskôr zmienky o Angele Merkelovej z textu odstránil, PL.cz teda prikladajú zaznamenané screeny titulku a článku:

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Radim Panenka
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vyhrá Kotleba? „Fašisti“, „hanba“, už znie z Česka. A Čaputová už naznačila, ako by to bolo

23:58 Vyhrá Kotleba? „Fašisti“, „hanba“, už znie z Česka. A Čaputová už naznačila, ako by to bolo

Situáciou na Slovensku sa v komentári pre server seznamzpravy.cz zaoberá novinár a šéfredaktor České…