Šok v Nemecku: AfD všetkých prekvapila. A to dosť, píše Petr Robejšek

1. 12. 2017 22:00

Pod vedením nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa zdalo, že všetko v krajine ide ako po masle. Pred pár dňami sa však stalo niečo nečakané. Poslanci Alternatívy pre Nemecko (AfD) začali v dolnej komore nemeckého parlamentu tlieskať vo chvíli, keď to nikto nečakal. Bolo z toho „haló“. O príhode sa rozhodol informovať politológ Petr Robejšek.

Šok v Nemecku: AfD všetkých prekvapila. A to dosť, píše Petr Robejšek
Foto: Archív: PR
Popis: Petr Robejšek, český politológ, ekonóm, komentátor a publicista žijúci v Nemecku
reklama

Alternatíva pre Nemecko vnáša do dolnej komory nemeckého parlamentu nový vietor a narúša zabehnuté poriadky.

„Klub AfD súhlasil s Reinhardom Brandlom z CSU, ktorý obhajoval stredomorskú misiu bundeswehru ,Sea Guardian‘, a tiež s extrémne ľavicovou političkou Sevim Dagdelenovou, ktorá kritizovala vládu za to, že nemeckých vojakov v Jordánsku podriadila zákonom šaría,“ napísal Robejšek na svojom blogu na serveri Aktuálně.cz.

„Potlesk z kresiel AfD znel v budove Bundestagu, zanesenej dlhoročným politikárčením, ako výstrel z Aurory. Nemeckí poslanci sú zvyknutí svoju krajinu spravovať len podľa príkazov straníckych centrál a bezalternatívnej vôle kancelárky. A preto bolo doteraz vždy vopred jasné, kto bude kedy a komu tlieskať. A teraz toto,“ pokračoval Robejšek.

Tým sa to však neskončilo. Poslanci AfD potom hlasovali proti predĺženiu misií v Iraku, v Mali a v Afganistane. To zástancov tejto strany asi neprekvapí. Okrem toho však poslanci AfD hlasovali za predĺženie operácie nemeckej armády v Stredozemnom mori a v sudánskom Darfure, čo už mohlo prekvapiť nielen zástancov AfD, ale aj politických konkurentov tejto strany. Tí boli podľa politológa pohoršení. AfD totiž zbúrala mýtus, že bude hlasovať absolútne proti všetkému ako trucovitá opozícia.

Medzi tradičnými politickými stranami sa teraz vedie debata, čo urobiť s návrhom, ktorý v Bundestagu podporí AfD. Nemali by ostatní politici ten návrh stiahnuť?

„A to sa pred niekoľkými mesiacmi stalo ešte niečo horšie. V spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko hlasovala vládnuca CDU za návrh opozičnej AfD na zostavenie komisie na skúmanie ľavicového extrémizmu. Vtedy ešte silná kancelárka Merkelová okríkla svojho straníckeho kolegu a tamojšieho ministerského predsedu Reinera Haseloffa.

Málokto si vtedy dokázal predstaviť, ako zle pre etablované strany dopadnú voľby do Bundestagu. Dnes je AfD treťou najsilnejšou parlamentnou stranou, Merkelová je oslabená a môže sa stať, že jej ostane iba alternatíva menšinovej vlády. Potom môže byť na AfD odkázaná. Ale aj keby sa jej podarilo donútiť sociálnych demokratov pokračovať vo veľkej koalícii, tak bude mať s AfD problémy,“ poznamenal Robejšek.

Angela Merkelová

Angela Merkelová. Zdroj: TASR

Ak si budú chcieť politici tradičných strán udržať iniciatívu, budú musieť sami prinášať návrhy, ktorými oslovia voličov. Skôr, než to urobí AfD. A to vraj bude pre Nemecko len dobré, pretože sa prijímanie rozumných návrhov urýchli.

Celý text si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne

13:10 Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne

Monika Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne. Oznámila to v liste adresovanom Kancelárii prezidenta SR…