Šojdrová tvrdí, že našla malé sýrske siroty, ktoré by mohlo Česko prijať

8. 11. 2018 14:15

Česká europoslankyňa za stranu KDU-ČSL Michaela Šojdrová podľa svojich slov už našla vhodné sýrske siroty, ktorým by v Česku mohli poskytnúť ochranu. Politička uviedla, že siroty spĺňajú aj požiadavku českej strany, aby išlo o malé deti. Teraz čaká na schôdzku s premiérom Andrejom Babišom (ANO) a ministrom vnútra Janom Hamáčkom (ČSSD), aby ich o svojom zistení informovala.

Šojdrová tvrdí, že našla malé sýrske siroty, ktoré by mohlo Česko prijať
Foto: Daniela Černá
Popis: Michaela Šojdrová
reklama

Minister zahraničných vecí Tomáš Petříček (ČSSD) by do krajiny prijal a dočasné útočisko dal desiatkam osamelých sýrskych detí. O schôdzke sa stále rokuje. Dohoda o termíne schôdzky zatiaľ nie je, mala by byť v priebehu týchto 14 dní, uviedla pre denník Právo Šojdrová.

Europoslankyňa absolvovala koncom októbra návštevu Grécka a zistila, že v tamojších utečeneckých táboroch sa nachádzajú aj malé sýrske deti, ktoré nemajú nikoho, kto by sa o ne postaral. Grécka strana teraz vyšetruje, či deti skutočne nemajú rodičov alebo iných vzdialených príbuzných, napísal vo štvrtok spravodajský portál Novinky.cz. "Je to proces, ktorý prebieha u každého z tých detí zvlášť. Sú tam i deti, ktoré sú tzv. právne voľné. Sú tam stovky takých detí, ktoré nemajú žiadneho príbuzného," vysvetlila Šojdrová.

O možnosti premiestnenia detí do Česka bude podľa europoslankyne rozhodovať grécka strana, Sýria nemusí dať súhlas. "Ide nám predsa o to, že deťom chceme pomôcť. Nepotrebujeme, aby boli deti stopercentne právne voľné, pretože nám nejde o adopciu," uviedla. "Nám ide len o poskytnutie doplnkovej ochrany či dočasného zverenia do starostlivosti," dodala Šojdrová.

Informuje Babiša

Europoslankyňa chce premiéra Babiša osobne informovať o vekových skupinách detí v táboroch. Rozprávala sa tam s osemročným chlapcom, ale aj s 11-ročným. Podľa jej slov sa tam nachádzajú i tie najmladšie deti. Niektoré sú v táboroch už niekoľko rokov a prišli tam ako maličké deti. Šojdrová upozornila, že pomoc potrebujú tiež deti vo veku tínedžerov. ČR by deťom poskytla dočasnú medzinárodnú ochranu - do úvahy neprichádzajú trvalý azyl, české občianstvo ani adopcie, keďže to neumožňujú sýrske úrady.

Proces prijatia a ubytovania by sa financoval z eurofondov. Podporu by Šojdrová zrejme získala v ČSSD. Hamáček už skôr vyhlásil, že by Česko zvládlo prijatie 50 detí zo Sýrie. Denníku Právo napísal, že sa chce s europoslankyňou stretnúť a vypočuť si jej návrh. Premiér Babiš sa však dlhodobo stavia proti prijatiu sýrskych detí a dokonca zapochyboval, či Šojdrová nájde sýrske siroty. Babiš opakuje názor, že chce týmto deťom pomáhať na mieste v Sýrii.

Okolo desať sirôt sa rozhodlo prijať Slovensko, pripomenul vo štvrtok portál Novinky.cz. TOP 09 tiež presadzuje názor, že ČR by mala pomôcť osiroteným sýrskym deťom, a táto strana sa v septembri pokúsila primať Poslaneckú snemovňu k takémuto stanovisku. Výzvu Babišovi, aby prijal 50 detských utečencov, podporilo aj 30 senátorov vrátane predsedu Milana Štěcha (ČSSD).

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…