Sociálna situácia v EÚ sa zlepšuje, zamestnanosť láme rekordy, ukazuje prieskum

    0
    Slováci trávia v práci viac času v porovnaní s európskym priemerom (Autor: TASR)

    Eurokomisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenová v správe pre médiá skonštatovala, že do Európy sa vrátil rast, a spresnila, že zamestnanosť v EÚ dosiahla najvyššiu úroveň, aká bola kedy zaznamenaná.

    “Prácu má viac než 236 miliónov ľudí. Nezamestnanosť stabilne klesá. Túto pozitívnu hospodársku dynamiku by sme mali využiť a zaviesť nové a efektívnejšie práva pre občanov, ktoré sme prezentovali v Európskom pilieri sociálnych práv,” uviedla komisárka. Upozornila, že ide o spravodlivé pracovné podmienky, rovnaký prístup na trh práce a dôstojnú sociálnu ochranu. 

    Prieskum naznačil, že v porovnaní s rokom 2016 zamestnanosť v EÚ vzrástla o 1,7 %, čo zodpovedá ďalším štyrom miliónom zamestnaných. Z toho bolo 2,7 milióna v krajinách eurozóny. 

    K nárastu prispeli najmä trvalé pracovné miesta a zamestnanosť na plný úväzok. Medzi tretím štvrťrokom 2016 a tretím štvrťrokom 2017 počet zamestnancov s trvalou pracovnou zmluvou vzrástol o 2,8 milióna. Toto zvýšenie je trikrát vyššie než nárast v počte dočasných zmlúv – o 900.000. Počet pracovníkov na plný úväzok sa zvýšil asi o 3 milióny, až na 181 miliónov, zatiaľ čo pracovníkov na kratší pracovný čas bolo približne o 300.000 viac, celkovo 42,7 milióna.

    Komisia skonštatovala, že miera zamestnanosti občanov EÚ vo veku 20 až 64 rokov sa za posledné tri roky neustále zvyšuje. V treťom štvrťroku 2017 bola na úrovni 72,3 %, čo je historický rekord. 

    Medzi členskými štátmi však pretrvávajú veľké rozdiely. Vnútroštátna miera zamestnanosti sa pohybovala v rozmedzí od 58 % v Grécku do 82 % vo Švédsku.

    Správa rovnako naznačila, že nezamestnanosť v EÚ sa postupne blíži k predkrízovým hodnotám. Od svojho vrcholu v apríli 2013 klesla zhruba o 8,6 milióna osôb a v decembri 2017 zostala pod úrovňou 18 miliónov ľudí, čo je najmenej od novembra 2008.

    Ostatné údaje o trhu práce rovnako potvrdzujú, že hospodárstvu EÚ sa darí lepšie. Produktivita práce v EÚ sa v porovnaní s tretím štvrťrokom 2016 zvýšila o 0,8 %, keď najväčší nárast bol zaznamenaný v Litve, Lotyšsku, Poľsku a Rumunsku (medziročne o 3 % a viac). 

    Zlepšila sa aj finančná situácia domácností EÚ, keď miera rastu oproti predchádzajúcemu roku bola na úrovni okolo 1,5 %. Takmer všetky členské štáty EÚ v prvej polovici roka 2017 zaznamenali rast príjmov domácností. V Grécku, Chorvátsku, Portugalsku, Španielsku, Taliansku, ale aj v Holandsku však hrubý disponibilný príjem domácností zostal pod úrovňou z roku 2008. 

    V roku 2017 sa všade zvyšoval dopyt po pracovnej sile a prejavoval sa nedostatok pracovných síl. Celková miera voľných pracovných miest v EÚ v treťom štvrťroku 2017 dosiahla 2 %. V oblasti služieb bola vyššia než v priemysle či stavebníctve. Nedostatok pracovnej sily stúpol a o takmer 4 % voči roku 2016 narástla miera náboru (podiel zamestnaných za posledné tri mesiace). Miera odchodov zo zamestnania pritom výrazne klesla, pod predkrízové úrovne, a oživila sa miera získania pracovného miesta.

    - Reklama -