Socialisti a odborári sa pripravujú na celoštátnu demonštráciu v Maďarsku

18. 12. 2018 18:30

Maďarská socialistická strana (MSZP) spolu s odborármi pripravujú celoštátnu demonštráciu. Oznámil to v utorok v rozhovore pre spravodajský server 24.hu predseda MSZP Bertalan Tóth, podľa ktorého protestné zhromaždenia budú na takmer 70 miestach Maďarska.

Socialisti a odborári sa pripravujú na celoštátnu demonštráciu v Maďarsku
Foto: szmo.hu
Popis: Protestujúci v Maďarsku

Predseda socialistov dodal, že demonštrácie pripravuje celá štruktúra MSZP v 19 župách krajiny spolu s odborármi.

Tóth tiež avizoval, že socialisti podajú niekoľko žalôb v súvislosti s pondelňajšími udalosťami v sídle Fondu na podporu poskytovateľov mediálnych služieb a správy majetku (MTVA), ktorý zastrešuje činnosť maďarských verejnoprávnych médií. Súkromná bezpečnostná služba odtiaľ vyviedla poslancov Národného zhromaždenia.

Podľa jeho slov čoskoro zasadne obštrukčná rada opozičných poslancov parlamentu, ktorá koordinuje spoločné protestné akcie opozície. "Toto fórum sa môže stať platformou na prípravu nového Okrúhleho stola opozície na výmenu terajšej vlády," poznamenal predseda MSZP.

Internetová stránka komerčnej televízie ATV uviedla, že začiatkom januára plánujú opozičné strany ďalšiu mohutnú demonštráciu, ktorej detaily však zverejnia spolu s členmi opozičnej obštrukčnej rady.

Séria protestov v Budapešti sa začala minulú stredu (12.12.) po schválení novely zákonníka práce, ktorá podľa jej odporcov znevýhodňuje zamestnancov rozšírením nadčasov na ročných 400 hodín z terajších 250.

Demonštranti žiadajú zrušenie novely zákonníka práce a nadčasov pre policajtov, nezávislosť justície a zrušenie nového správneho súdu, pristúpenie Maďarska k Európskej prokuratúre (EPPO) a nezávislosť verejnoprávnych médií.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Cenzúra, mazanie... Markéta Šichtařová vie viac

18:32 Cenzúra, mazanie... Markéta Šichtařová vie viac

„Progresivisti sa nás snažia prevychovať,“ tvrdí ekonómka Markéta Šichtařová na svojom blogu na serv…