Smutné správy z Nemecka. Zomrel Merkelovej dôverník

27.11.2016 18:15

Vo veku 66 rokov podľahol dnes ráno rakovine podpredseda nemeckého Spolkového snemu (Bundestag) a bývalý generálny tajomník Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Peter Hintze. Túto informáciu denníka Bild potvrdila hovorkyňa CDU v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, uviedla agentúra DPA.

Smutné správy z Nemecka. Zomrel Merkelovej dôverník
Foto: Deutscher Bundestag/Stella von Saldern
Popis: Peter Hintze

Hintze patril k malej skupine dôverníkov kancelárky a predsedníčky CDU Angely Merkelovej. Začiatkom 90. rokov pôsobil ako parlamentný štátny tajomník na spolkovom ministerstve pre ženy a mládež, ktorému vtedy šéfovala práve Merkelová. V rokoch 1994 a 1998 už ako generálny tajomník CDU organizoval predvolebnú kampaň pre kancelára Helmuta Kohla.

Po prehratých voľbách v roku 1998 nahradila Hintzeho vo funkcii generálneho tajomníka Merkelová. Následne sa stal parlamentným štátnym tajomníkom na ministerstve hospodárstva (2005), podpredsedom Bundestagu bol od roku 2013.

Počas svojho života bojoval Hintze, ktorý vyštudoval evanjelickú teológiu, okrem iného proti zákazu Preimplantačnej genetickej diagnostiky, ktorá môže odhaliť genetické abnormality plodu. V diskusii o eutanázii sa postavil nielen proti vedeniu svojej strany a väčšine poslaneckého klubu CDU, ale aj proti evanjelickej i katolíckej cirkvi.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Sulíka dobehla karma. Sľuboval peklo koalícii, má ho vo vlastnej strane, komentuje Hrabko

19:57 Sulíka dobehla karma. Sľuboval peklo koalícii, má ho vo vlastnej strane, komentuje Hrabko

Slová francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, podľa ktorého sa krajiny Európskej únie (EÚ) čoskor…