Smerácky rebel Zala: Samit v Bratislave – výsledky skromné

    0
    Europoslanec za Smer-SD Boris Zala. (Autor: pk)

    Výsledky zhodnotil Zala ako “veľmi skromné”, a to aj napriek tomu, že šlo len o neformálnu schôdzku. “Premiéri neprekonali v rámci konfliktov, ktoré majú medzi sebou, svoje národné pozície a neprijali európsky horizont alebo európsky spôsob rozmýšľania,” domnieva sa.

    To je podľa europoslanca vidieť na prijatej Bratislavskej deklarácii. “Všetky praktické závery, o ktorých sa tam hovorí, už obsahovala Junckerova (predseda Európskej komisie, pozn. red.) správa o stave Európskej únie tri dni predtým v Európskom parlamente,” upozornil.

    “Európsku realitu oveľa silnejšie vníma Európska komisia aj Európsky parlament a premiéri, bohužiaľ, vnímajú len svoju miestnu, lokálnu, národnú atmosféru, ktorú nevedia pretaviť do európskych riešení,” kritizoval Zala.

    Nemyslí si, že po referende vo Veľkej Británii dosiahla Európska únia svoj zenit a začalo sa jej rozdeľovanie. “Nechápal by som to v tejto polohe, ale pravdou je, že terajšia garnitúra premiérov, ktorí v tejto chvíli sú predsedami vlád jednotlivých členských štátov EÚ, zatiaľ nie dostatočne chápu potrebu európskeho horizontu,” doplnil s tým, že ak sa EÚ neudrží ako celok, ani jeden národný štát nemá šancu zotrvať v prvej desiatke štátov sveta a najvyššou životnou úrovňou.  

    Ďalšiemu europoslancovi Branislavovi Škripekovi (OĽaNO) chýbalo na bratislavskom samite viac sebareflexie po tom, ako sa obyvatelia Veľkej Británie rozhodli v referende opustiť EÚ. “Myslím, že Churchill nad tým hlavou krútil v hrobe a my sme to nezreflektovali,” vysvetlil.

    “Chýba tu vizionárstvo,” uviedol Škripek na margo samitu. “Schopnosť pozrieť sa dopredu, povedať, budeme to riešiť takto a trošku to riešiť v širšom kontexte. Mne sa zdá, že celá bezpečnostná otázka skončila tým, že lepšie posilníme hranice, ja som tomu veľmi rád,” objasnil.

    Únia sa však podľa neho ani na samite neporátala s množstvom utečencov a migrantov na jej území. “Taliansko je právom nespokojné, keď tam prišlo vyše 100 000 ľudí. To prežívajú Maďari, Srbi, ale aj Chorváti a Bulhari. Mne sa zdá, že Únia, ktorá predstavuje toľko veľkých politických tvárí, málo tlačí na to, aby sme vyriešili konflikt tam, kde vzniká,” uzavrel Škripek.

    - Reklama -