Smer sa musí zamyslieť, ako ďalej, píše Tomáš. A toto hovoria ľudia z úzkeho vedenia strany

2. 4. 2019 14:30

Koaličný Smer-SD nevyšiel z prezidentských volieb posilnený, ale ani porazený. Vedenie strany by sa ale malo zamyslieť nad tým, ako ďalej. Myslí si to poslanec Smeru-SD Erik Tomáš.

Smer sa musí zamyslieť, ako ďalej, píše Tomáš. A toto hovoria ľudia z úzkeho vedenia strany
Foto: TASR
Popis: Erik Tomáš
"Vedenie Smeru-SD sa logicky musí zamyslieť nad tým, ako ďalej. Vyhodnotiť výsledky volieb a prijať takú stratégiu i riešenia, aby strana pri tých ďalších, najmä parlamentných, skutočne posilnila," napísal na sociálnej sieti pred stretnutím úzkehoho vedenia strany, ktoré sa dnes zišlo na pravidelnom obede ako zvyčajne každý týždeň.
 
Tomáš vo svojom vyhlásení zdôrazňuje, že Smer-SD ako jediná parlamentná strana ponúkla kvalitného a dôstojného kandidáta, ktorý postúpil do druhého kola. "Z prvých analýz vyplýva, že najmä vďaka voličom Smeru, čím strana potvrdila postavenie stále najsilnejšej strany na Slovensku," doplnil.
 
 
Hoci Maroš Šefčovič nevyhral, podľa Tomáša sú v horšej situácii opozičné strany OĽaNO a SaS. "Prvá nedokázala ani len postaviť vlastného kadidáta, favorit tej druhej to kvôli nízkym percentám radšej vzdal ešte pred prvým kolom. Zuzana Čaputová im dokonca odkázala, že o ich podporu nestojí," uvádza Tomáš.
      
O potrebe zamyslieť sa nad budúcnosťou Smeru-SD už hovorili aj premiér Peter Pellegrini a podpredseda Smeru-SD Peter Kažimír. Pellegrini hovorí, že strana by mala otvorene vyhodnotiť, čo pre ňu výsledok volieb znamená a mala by odštartovať vnútrostranícku intenzívnu diskusiu a hľadať príčiny.
      
"Mali by sme hovoriť o tom, ako ďalej v rámci strany, aby sme si zachovali svoje postavenie najsilnejšej a najúspešnejšej strany," povedal premiér. Ak chce byť Smer-SD ďalej úspešný, podľa neho si treba otvorene povedať, ako ďalej.
      
Kažimír hovoril, že je potrebné si priznať prehru. Podotkol, že strana síce so cťou, ale prehrala. "Musíme byť na seba prísni, nepostačuje porovnávať sa s málo významnou parlamentnou opozíciou," poznamenal. Spôsob, ako trend poklesu podpory verejnosti zvrátiť, vidí v odvahe povedať si pravdu a pracovať všetkými politickými prostriedkami na poctivej zmene.
 
 
 
Úzke vedenie Smeru-SD vylučuje konflikt v strane. Na utorňajšom pravidelnom obede v centrále strany sa podľa oslovených členov išlo porozprávať a zhodnotiť výsledky prezidentských volieb. „My nejdeme nič meniť v Smere. Ideme sa rozprávať o tom, či to, ako nás vnímajú voliči, je dobré a či s tým nevieme niečo urobiť,“ vyhlásil pred obedom podpredseda Smeru-SD a minister hospodárstva Peter Žiga.
 
 
Na obede podľa jeho slov budú diskutovať o tom, ako strana pôsobila v rámci prezidentských volieb a aký dosiahla výsledok. „Či je to úspech alebo neúspech. Ja si myslím, že úspech je to, keď vyhrá náš kandidát. Budeme o tom diskutovať ďalej. Nebudem však viac hovoriť, nerád vynášam veci,“ skonštatoval. Žiga vylúčil, že by sa mali rozprávať o výmene predsedu Smeru-SD Roberta Fica. „O predsedovi rozhoduje snem strany,“ podotkol. Žiga priznal, že niektoré témy, o ktorých Smer-SD v tejto chvíli komunikuje, „nie sú úplne atraktívne“. 
 
Poslanec Národnej rady (NR) SR za Smer-SD Ján Podmanický pozitívne hodnotí, že napriek „obrovskej antikampani“ voči kandidátovi na prezidenta Marošovi Šefčovičovi bol výsledok volieb veľmi dobrý. „Smer-SD je jediná parlamentná strana, ktorej kandidát prešiel do druhého kola, z toho pohľadu to hodnotím pozitívne,“ uviedol.
 
 
Tandem predsedu strany Fica s premiérom a podpredsedom strany Petrom Pellegrinim podľa neho funguje. „Bol som svedkom niekoľkých stretnutí, správali sa k sebe normálne, priateľsky a komunikovali. Nemám pocit, že by tam bolo napätie,“ povedal. Podľa poslanca je normálne, ak vyjadrenia niektorých členov strany nie sú na 100 percent rovnaké. Ako tvrdí, neznamená to hneď konflikt.
 
Podpredseda Smeru-SD a parlamentný poslanec Juraj Blanár sa aspoň na základe svojich informácií nedomnieva, že by bol v strane konflikt. „Vždy sme hovorili o tom, že každé výsledky volieb si rozoberieme a všetko, čo je potrebné pre stranu a jej budúcnosť, budeme riešiť,“ vyhlásil.
 
 
Ako podotkol, výzvou pre všetky politické strany je to, že antisystémové strany získali v prezidentských voľbách výraznú podporu.
 
„Nevnímam napätie. Myslím si, že strana funguje tak štandardne, ako fungovať má. To, čo treba, sa zatiaľ dokázalo vykomunikovať. Zatiaľ by som z toho tragédiu nerobil,“ poznamenal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).
 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Akcia Špitál: Obvinenie štatutára popradskej nemocnice z brania úplatkov

16:40 Akcia Špitál: Obvinenie štatutára popradskej nemocnice z brania úplatkov

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol v súvislosti s utorkovou (28. 1.) akciou …