Smer chce, aby ústavných sudcov volil priamo parlament. Kiska hovorí o nebezpečenstve

20. 9. 2018 16:17

Vládny Smer-SD navrhne, aby ústavných sudcov volil priamo parlament 90-timi hlasmi. Kandidát, ktorý by získal ústavnú väčšinu, by sa automaticky stal ústavným sudcom. Oznámil to podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer-SD) po stretnutí koaličných strán s prezidentom SR Adrejom Kiskom k otázke nových pravidiel výberu ústavných sudcov. V súčasnosti parlament volí kandidátov na ústavných sudcov, predkladá ich prezidentovi SR a ten z nich potom menuje ústavných sudcov. Glváč sa pri zmene odvoláva na Benátsku komisiu.

Smer chce, aby ústavných sudcov volil priamo parlament. Kiska hovorí o nebezpečenstve
Foto: TASR
Popis: Andrej Kiska počas vystúpenia v parlamente.
reklama

"Kandidát, ktorý získa 90 hlasov v parlamente by nemusel byť predmetom akýchkoľvek iných nástrojov pri rozhodovaní pána prezidenta," povedal Glváč. Upozornil, že takýchto kandidátov v histórii nebolo veľa. Návrh podľa jeho slov nie je namierený proti súčasnému prezidentovi.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) zdôraznil, že ide o návrh Smeru-SD. "Nie je to návrh ministerstva. Návrh ministerstva je v druhom čítaní, ale keď sa za návrh ministerstva - návrh vlády, nepostaví 90 poslancov, tak hľadáme riešenie," vyhlásil. Nepovedal, či je pre neho takýto návrh priechodný. "Ideme rokovať," konštatoval. Dôležité je pre neho, aby pri kompromisoch s opozíciou návrh nestratil podporu koaličnej väčšiny.

Súčasný stav označil minister spravodlivosti za nevyhovujúci. "Mám za to, že nie navrhované zmeny, ale práve súčasné pravidlá voľby sú nastavené podpriemerne a naopak, návrh môjho rezortu pomôže vyselektovať vhodných a všeobecne uznávaných kandidátov," uviedol. Gál verí, že sa podarí nájsť zhoda.

"Záleží mi na tom, aby Ústavný súd SR získal kvalifikovaných a rešpektovaných sudcov, a preto hľadám spolu s predstaviteľmi koaličných poslaneckých klubov variant, o ktorom budeme rokovať v koalícii a aj zároveň len s demokratickou časťou opozície," doplnil.

Cyklická voľba, ktorú podporuje opozícia, sa koalícii nepozdáva. Podľa podpredsedu SNS Jaroslava Pašku je nedôstojné, aby si zvolení sudcovia svoje funkčné obdobie žrebovali. Glváč upozornil, že by nešlo o jednorazové riešenie, pretože sudcovia odchádzajú aj pred koncom svojho obdobia.

Kiska: Je to nebezpečné

Úvahy Smeru však prezident SR Andrej Kiska považuje za nebezpečné. Treba sa podľa neho spýtať, aký je skutočný úmysel. Hlava štátu po stretnutí s koaličnými stranami zdôraznila, že správne nastavený systém bŕzd a protiváh je zárukou toho, že sa moc neskoncentruje v jedných rukách a že Ústavný súd (ÚS) SR nebude slúžiť záujmom aktuálnej parlamentnej väčšiny. Kiska tiež uviedol, že nevidí také zásadné prekážky, ktoré by bránili koalícii a opozícii dohodnúť sa na zmenách pravidiel výberu ústavných sudcov.

"O úspechu či neúspechu návrhu na zmenu pravidiel výberu kandidátov na ústavný súd bude nakoniec rozhodovať ochota urobiť správnu vec. Ochota mať kvalitný a dôveryhodný ústavný súd zlepšením pravidiel výberu sudcov," myslí si Kiska. Zopakoval, že súčasný návrh osobne považuje za nedostatočný. Okrem iného mu prekáža zvýšenie potrebného veku kandidáta zo 40 na 45 rokov. Podľa svojich slov sa dôvod navrhovanej zmeny nedozvedel ani od predstaviteľov koalície.

Pripomenul tiež, že ak sa nič nezmení, súčasná vládna väčšina a súčasný prezident budú obsadzovať dve tretiny ÚS. "A ak nezavedieme priebežnú obmenu sudcov, tak parlament, ktorý si zvolíme o desať rokov, bude rozhodovať o 12 z 13 sudcov. A teda získa nad zložením ÚS absolútnu kontrolu," poznamenal. Rozumie preto požiadavkám opozície, získať priestor spolupodieľať sa na obsadení ÚS.      

V pondelok sa prezident stretol s opozičnými stranami a hnutiami SaS, OĽaNO a Sme rodina. Všetky sa zhodli, že by sa kandidáti na sudcov ÚS mali voliť ústavnou väčšinou, s výhradami podporujú aj cyklickosť voľby.

Zmena Ústavy SR a s ňou súvisiace nové pravidlá výberu kandidátov na sudcov ÚS SR sú v druhom čítaní. Na zmenu ústavy bude koalícia potrebovať aj podporu opozície. Novely predložil minister spravodlivosti Gál, predchádzajú veľkej personálnej obmene ÚS SR. Gál upozorňuje, že pokiaľ sa parlament na zmene pravidiel nedohodne, deväť z celkovo 13 ústavných sudcov, ktorým sa vo februári 2019 končí funkčné obdobie, sa bude voliť po starom.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nevický: Podpora podnikateľov od štátu je pomalá a nedostačujúca

13:50 Nevický: Podpora podnikateľov od štátu je pomalá a nedostačujúca

Prišiel na psa mráz a aj na naše slová o neadekvátnom, skokovom navyšovaní minimálnej mzdy v minulos…