Slovinsko ešte raz preskúma vlastný postoj k migračnému paktu

8.11.2018 20:00

Slovinsko ešte raz preskúma vlastný postoj k migračnému paktu Organizácie Spojených národov po tom, čo Maďarsko i Rakúsko ohlásili, že sa k dokumentu nepripoja. Vo Viedni o tom vo štvrtok hovoril slovinský expremiér a súčasný minister zahraničných vecí Miro Cerar.

Slovinsko ešte raz preskúma vlastný postoj k migračnému paktu
Foto: TASR
Popis: Slovinský premiér Miro Cerar

Podľa jeho slov po rokovaniach s rakúskou rezortnou partnerkou Karin Kneisslovou Ľubľanu rozhodnutie Viedne prekvapilo. Šéfka rakúskej diplomacie mu pri stredajšom stretnutí poskytla ďalšie informácie o dôvodoch tohto rozhodnutia.

Slovinská vláda by teraz mala podľa jeho názoru zvážiť, čo prípadne sformuluje výhrady voči dokumentu svetovej organizácie. Každopádne je správne o tom viesť diskusiu.

Predseda slovinskej vlády Marjan Šarec, ktorého kabinet sa ocitol pod tlakom tamojšej konzervatívnej opozície požadujúcej odstúpenie od paktu, už v pondelok informoval, že do marockého Marrákešu na konferenciu, na ktorej by sa právne nezáväzný dokument mal prijať, nepocestuje, pripomenula tlačová agentúra APA.

Predmetom rakúsko-slovinských rokovaní na úrovni ministrov zahraničných vecí bol vo štvrtok celý rad bilaterálnych otázok, v rámci nich hosť z Ľubľany požiadal o zvýšenie miery podpory slovinskej menšiny v Rakúsku.

Obe strany priznali, že na otázku zintenzívnenia kontroly štátnych hraníc majú odlišný názor, avšak dodali, že to nepredstavuje veľký problém v dvojstranných vzťahoch. O niektorých iných otázkach sa na stretnutí nehovorilo, pretože sa musia riešiť na celoeurópskej úrovni.

Na medzinárodnej scéne chcú obe krajiny spoločne začať iniciatívu na odmínovanie občianskou vojnou sužovaných oblastí Sýrie.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Generál NATO:  V minulosti sme zlyhali, musíme rozmýšľať inak

0:00 Generál NATO: V minulosti sme zlyhali, musíme rozmýšľať inak

Vnímať obranu len ako tanky, lietadlá a lode je chybné. Bezpečnosť totiž priamo súvisí aj s témami, …