Slovinci v referende rozhodujú, či umožnia svadby homosexuálov

20. 12. 2015 15:48

Slovinci dnes v referende rozhodujú o sobášoch homosexuálov. Zákon o manželstve osôb rovnakého pohlavia síce tento rok na jar schválil parlament, jeho odporcovia však chcú zabrániť tomu, aby nadobudol účinnosť. Podarilo sa im dosiahnuť vypísanie referenda, ktorého výsledky môžu byť podľa predvolebných prieskumov veľmi tesné. Pre zrušenie zákona je potrebné, aby odporcovia homosexuálnych sobášov získali väčšinu odovzdaných hlasov. Zároveň sa musí k urnám dostaviť aspoň pätina všetkých oprávnených voličov.

Slovinci v referende rozhodujú, či umožnia svadby homosexuálov
Foto: Marek Kravjar
Popis: Ilustračná fotografia
reklama

Hlasovacie miestnosti sa v Slovinsku otvorili dnes o siedmej ráno. Hlasovať sa bude do 19.h.

Podľa odborníkov by mohlo referendum zmobilizovať približne 30 percent z 1,7 milióna voličov. Podľa posledných výskumov verejnej mienky majú miernu prevahu zástancovia homosexuálnych sobášov.

Slovinský parlament odsúhlasil vypísanie referenda v novembri na základe petície konzervatívneho združenia nazvaného V stávke sú deti, ktoré zhromaždilo potrebných 40 000 podpisov.

Proti predpisu už na začiatku tohto roka demonštrovali tisíce ľudí. Nový zákon, ktorý poslanci odsúhlasili v marci, definuje manželstvo ako zväzok medzi dvoma dospelými. Konzervatívci sa obávajú, že sa tak otvára cesta k tomu, aby mohli homosexuálne páry adoptovať deti.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Len prednostovia OÚ. Treba vytvoriť hranice, kde sa politika začína aj sa končí, hovorí premiér o výmene v štátnej správe

10:35 Len prednostovia OÚ. Treba vytvoriť hranice, kde sa politika začína aj sa končí, hovorí premiér o výmene v štátnej správe

Predseda vlády Igor Matovič vidí za zámerom svojho hnutia OĽaNO vymeniť všetkých 72 prednostov okres…