Slovenský rozpočet tesne pred schaľovaním. Kažimír hovorí o odbornosti, nevyhli sa divadelným predstaveniam

25.11.2016 14:50

Poslanci po troch dňoch ukončili rozpravu o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Do diskusie sa zapojilo vyše 30 poslancov. "Diskusiu o zákone roka môžem označiť za odbornú, ale ani tento rok sme sa nevyhli niekoľkým divadelným predstaveniam. Mnohé z pripomienok patrili skôr konkrétnym ministrom, ktorí sú zodpovední za kapitoly," skonštatoval v záverečnom slove k rozpočtu minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Slovenský rozpočet tesne pred schaľovaním. Kažimír hovorí o odbornosti, nevyhli sa divadelným predstaveniam
Foto: sita
Popis: Minister financií Peter Kažimír

Reagoval aj na vyjadrenia opozičných poslancov, ktorí vládu kritizovali, že sa rozhodla oddialiť vyrovnané hospodárenie. Rozpočet počíta s prebytkom až v roku 2019. "V súlade s preventívnou časťou Paktu stability a rastu pri rešpektovaní vládou definovaných priorít došlo k posunu dosiahnutia strednodobého cieľa. Bolo to spomenuté aj v programovom vyhlásení vlády. Nemôže to byť pre vás žiadna novinka," odkázal opozícii v pléne Kažimír.

Priblížil, že vláda o tom informovala aj Európsku komisiu (EK) v Programe stability, ktorá dohliada na plnenie fiškálnych cieľov. "Ciele rozpočtu rešpektujú aj požadované tempo konsolidácie podľa medzinárodných pravidiel, ktorými sme viazaní z hľadiska účasti v eurozóne," podotkol minister financií. Konsolidačné úsilie by malo byť na úrovni 0,5 % HDP ročne. "Upravené ciele reagujú na parametre štrukturálneho hodnotenia ekonomiky a budú sa v budúcnosti meniť. Keď sa ekonomika bude prehrievať, budeme musieť nominálne ísť do väčších prebytkov. Ak budeme v horšej situácii, ekonomika bude podchladená, tak budeme musieť konsolidovať menej," vysvetlil Kažimír. Slovensko však dodržiava podľa jeho slov všetky stanovené medzinárodné pravidlá, na ktoré dohliada napríklad Brusel, či Medzinárodný menový fond, alebo Inštitút finančnej politiky.

Šéf rezortu financií tiež opäť upozornil i na to, že rozpočet "nie je bezodný a záleží od vzájomných rokovaní s jednotlivými ministerstvami, aké bude výsledné rozdelenie peňazí". "Niekto je spokojný viac, niekto menej. Projekt Hodnota za peniaze, ale pomôže detailne pozrieť sa na výdavky," dodal Kažimír.

Pripomenul tiež, že rozpočet pochválila EK. "Sme už tretí rok v najlepšej skupine krajín eurozóny. Tu je to zaznávané. Všímajú si to zahraniční investori, aj tí, ktorí investujú do našich dlhopisov. Nie je to zlá správa pre krajinu," doplnil Kažimír s tým, že rozpočet sa robí na základe prognóz. "Prerokúvajú ich ľudia, ktorí sú členmi makroekonomického a daňového výboru. Vo výbore sedia rešpektovaní ľudia, ktorí nemajú nič so štátom. Makroprognózy nie sú vymyslené," dodal Kažimír. Parlament bude o rozpočte hlasovať v utorok 29. novembra.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

16:15 Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) si nie je istý, či nominácia štátnej tajomní…