Slovenský poslanec šokuje. To, čo spravila Británia je jedna z najabsurdnejších vecí za posledné desaťročia

21. 1. 2017 16:42

Vyhlásenie Veľkej Británie o odchode z voľného trhu je jedna z najabsurdnejších vecí za posledné desaťročia. Spoločný trh Európskej únie (EÚ) je totiž duchovné dieťa bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej. Povedal to dnes v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy František Šebej (Most-Híd), predseda parlamentného zahraničného výboru.

Slovenský poslanec šokuje. To, čo spravila Británia je  jedna z najabsurdnejších vecí za posledné desaťročia
Foto: TASR
Popis: Ilustračné foto, vlajky Veľkej Británie a Európskej únie
reklama

"Britské vodcovstvo viedlo k tomu, že Európa vytvorila liberalizovaný obchodný priestor, kde sa bez ciel pohybujú tovary a služby. Britský mozog nám bude chýbať," uviedol Šebej. Rozhodnutie o odchode tejto krajiny z EÚ podľa Šebeja komplikuje aj "plány o spoločnej európskej armáde". Británia ju má podľa neho veľmi silnú a akcieschopnú.

"Nedávny prejav britskej premiérky Theresy Mayovej možno považovať za úvodné napínanie svalov, počas rokovaní môže dôjsť k zjemneniu pozícií," povedal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Lukáš Parízek (nominant SNS) v reakcii na tvrdý brexit, ktorý Mayová oznámila. Ambiocióznejšie tvrdenia sú podľa neho vždy výhodnejšie, "aby bolo v procese vyjednávania čo spúšťať". Parízek nechcel konkretizovať, či sa bude Slovensko v rámci brexitu napríklad usilovať o presťahovanie Európskej agentúry pre lieky z Londýna na Slovensko. Zatiaľ je podľa neho predčasné sa k tomu vyjadrovať.

Slováci pracujúci vo Veľkej Británii nemusia mať podľa Parízeka strach z toho, že budú musieť odísť. Takéto úvahy označil za predčasné. Priznal však, že do Británie sa bude dať dostať komplikovanejšie ako doteraz.

S Parízekom súhlasí aj europoslanec a predseda strany SAS Richard Sulík. Mayová bola v prejave podľa neho emotívna. "Treba to nechať opadnúť, debaty potom budú pokojnejšie a vecnejšie," myslí si. EÚ musí mať záujem, vyrokovať si čo najlepšiu dohodu o voľnom obchode, tvrdí. V takomto prípade odchod Británie zo spoločného trhu nebude mať na Slovensko veľmi negatívny vplyv. "Zdravý rozum Britov" bude takisto podľa neho v Únii chýbať.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama

Ďalšie články z rubriky

Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

23:58 Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

Význam prieskumu, podľa ktorého by nová politická strana Petra Pellegriniho, ak by ju založil, získa…